Hamilelik öncesi, sırası, sonrası… Hamilelik her dönemi ile kadının hayatını derinden etkileyen bir olay. Bu dönemde, kadının bedeninde meydana gelen değişiklikler, hormonal seviyede yaşanan farklılıklar, karışık duygular, düzensiz uykular, aşırı hassasiyet, eşle yaşanan sıkıntılar, mide bulantıları…gibi kendisinde ve çevresinde olup biten herşey hamileliği de etkiliyor. Dolayısı ile bu doğal ama zor olan süreçte kadının yaşayabileceği sıkıntıları ve bu sıkıntılarla kolayca baş etme yöntemlerini, kısaca hamile kadın psikolojisini Hamile ve Doğum Psikoterapisti- Doğuma Hazırlık Eğitmeni, Uzm. Psikolog Nergis ÖZDİNÇ AZANPA ile sizler için konuştuk.

Panik Atak Dostlari Derneği (PANDOST) ve Aile Toplum Psikolojisi Derneği yönetim kurulu üyesi olan Azanpa, hamilelik sürecinin henüz karar aşamasında başladığını belirtiyor.

Hamile ve Doğum Psikoterapisti nedir? Böyle bir alana neden ihtiyaç hissedilmiştir? Hamile ve Doğum Psikoterapisti Nasıl çalışır?

Hamile ve Doğum Psikoterapisi Türkiye’de ruh sağlığı çalışanları için çok yeni bir ünvan. Lisans eğitimi üstüne alınan bir uzmanlık alanıdır.

Kadınların toplumdaki yerleri eskisi gibi değil. Onlar atık sadece kadınlık ve annelik rolleri ile yetinmiyorlar, şehirleşen kadının arttırdığı rolleri ile birlikte başka alanlara da yetmek zorunda. Eskiden sadece annelik ve kadınlık rollerine odaklanan ve öncelikleri bunlar olan kadınlar artık aldıkları diğer roller yüzünden doğurganlıklarına, bedenlerine güvenmeyi unutmuş durumdalar. Daha fazla roller almak kadınları daha stresli, kaygılı hale getiriyor ve bu durum kadının her alanına yansıdığı gibi hamilelik ve doğum alanına da yansıyor. Durum böyle olunca da hamilelikten ve doğumdan korkan kadınların sayısı gittikçe çoğalıyor. Hatta bundan dolayı doğum şekli ve tercihlerin değiştiğini görüyoruz. İçgüdülerini unutan, bedenine güvenmeyi unutan, her şeye en hızlı şekilde ulaşan kadın doğumunda da bunları talep etmeye başladı. Bu da beraberinde pek çok sorunu getirince hamile ve doğum psikoterapistlerine ihtiyaç hissedildi.