Prematüre bebek prematüre doğum annede suçluluk duygusu


Hamileliğim sırasında gerektiği kadar dikkatli davranmadığımı biliyorum ve oğlumuzun erken doğmasının benim yüzümden olduğunu düşünüyorum.

İstisnasız tüm prematüre doğan bebeklerin anneleri geçmişe bakarak hamilelikleri sırasında bebeklerinin erken doğmasına yol açabilecek şekilde neleri yanlış yapmış olabileceklerini düşünürler ve üzülürler. Bu tür pişmanlık duyguları normaldir fakat bir işe yaramaz.

Hangi faktör veya faktörlerin bebeğinizin erken doğmasına yol açtığını saptamak hemen hemen imkansızdır,emin olsanız bile kendinizi suçlamanın bebeğinize bir faydası dokunmayacaktır. Bebeğinizin şu anda ihtiyacı olan güçlü, sevecen ve destekleyici bir annedir, suçluluktan kahrolan bir anne değil. Bebeklerin tıbbi problemlerinden sözeden 20. bölümü okuyun, suçluluk, öfke ve benzeri duygularınızla baş etmeniz konusunda yararlı bilgiler bulacaksınız. Diğer prematüre bebeklerin anneleriyle konuşmak da işinize yarayacaktır;sizin duygularınıza benzeyen duygulara sahip olduklarını göreceksiniz. Bazı hastanelerde anne-baba destek grupları bulunur; diğerlerinde anne-babalar görevli personele danışmayı tercih edebilirler. Sizin için hangisi daha uygunsa onu yapın.

Elbette doğan bebeğinizin bakımını en iyi şekilde yerine getirmeniz önemlidir, yapabileceğiniz bir diğer şey de bundan sonra doğacak bebeğiniz için (eğer bir bebek sahibi daha olmak istiyorsanız) doğumundan önce bakımını en iyi şekilde yapmak olacaktır. Prematüre doğumun tüm nedenleri ortadan kaldırılamasa bile birçoğu önlenebilir. Tekrar hamile kalmadan önce jinekoloğunuzla görüşerek tıbbi özgeçmişinizi tartışın, vücudunuzu ve yeme içme hatta yaşam alışkanlıklarınızı en uygun şekilde düzenleyin.