Bebeğinizin dünyaya gelişinin sorunsuz ve stressiz olmasını istiyorsunuz ama göbek bağını kesme seçimi konusunda ne düşüneceğinizi bilemiyor musunuz? Doğumdan sonra bebeğin göbek bağını kesmemek ve plasentaya bağlı kalmasını sağlamak son zamalarda git gide daha popülerleşen bir yöntem ve doğuma daha yumuşak bir şekilde yaklaşmak isteyen ebeveynlerin de seçimi haline gelmiş durumda. Fakat, gereğinden uzun süre bebeğe bağlı kalan göbek kordonunun bu hassas canlı için çok da iyi olmadığı bilinmekte. Bu nedenle kararınızı vermeden önce yazımızı okumanızı öneririz.

Lotus doğumun temeli

Göbek kordonunu daha sonra kesmek ya da plasenta ile bağını bebek doğduktan sonra da koparmamak lotus doğumu olarak adlandırılmaktadır. Kordonu bağlamadan ya da kesmeden, doğal yollarla kuruyup düşmesi beklenilen bu yöntemde, plasenta ve kordonu bebeğe yakın tutmak önemlidir. Bazı anneler kordonu ipek bir kurdele ile bağlayıp plasentayı da kibarca bir beze sararak kuruyup bebeklerinden ayrılmasını beklemeyi tercih ediyorlar. Bu süreç doğumdan sonra 3 ila 10 gün arasında değişiyor. Aslına, kordon doğumdan sonra birkaç saat içinde büyük oranda kurumakta ve kendini doğal bir şekilde bağlamaktadır.

Lotus doğumun faydaları

Her ne kadar ruhsal olarak bunun bebek için daha iyi olduğu düşünülse de, birçok insan, bebeğin doğumdan sonra göbek kordonunun kesilmesinin bebek için daha az stresli olduğu görüşünde. Göbek kordonunu bebeğe bağlı tutmanın ise bebeğe daha çok kan hücresi gitmesini sağladığı görüşünde de pek çok insan var.