Hamile kalan her kadının ilk aklına takılan, doğumunun nasıl olacağıdır. Bahçeci Kliniği Kadın Hastalıkları&Doğum, Teşhis ve Tedavi Merkezi Op. Dr. Esra Aksoy Jozwiak “Öncelikle annenin isteği, gebeliğin durumu, bebeğin ve plasentanın değerlendirmesi, annenin anatomik yapısı ve sağlık durumunun hangi tür doğuma elverişli olduğudur. Doktorun önerileri doğrultusunda karar şekillenmelidir.” diyor.

Doğum yöntemleri nelerdir?
Bebeğin dünyaya gelişi iki yolla gerçekleştirilebilir; normal doğum veya sezaryen. Doğum, 37. gebelik haftasından sonra rahim kasının bir dizi istemsiz kasılmaları ile başlayan ve bebeğin anne vücudunu vajinal yoldan terketmesi ile sonlanan bir olaydır. Doğumun başlamasına sağlayan mekanizmalar detaylı olarak bilinmemekle birlikte anne ve bebekten kaynaklanan kompleks pek çok faktöre bağlıdır. Sezaryen, hamile bir bayanın bebeğinin vajinal yoldan dünyaya gelmesi değil de karın boşluğunun cerrahi olarak açılarak bebeğin alınması şeklindeki doğum yöntemidir. Sezaryen son yıllarda tüm dünyada en çok yapılan ameliyatların başında gelmektedir ve sezaryen ile doğum oranı giderek artış göstermektedir.

Ne zaman sezaryen gereklidir?
Anestezi tekniklerinin değişmesi, iyileşmesi ve daha yeni anestetik ilaçların bulunması, ameliyatlarda daha steril şartların sağlanması ve enfeksiyonlara karşı güçlü antibiyotiklerin bulunması, dikiş materyallerindeki gelişmeler ve cerrahi tekniklerin ilerlemesi nedeniyle artık sezaryen son derecede güvenli ve kolay bir operasyon haline gelmiştir. Sezaryen annenin isteğine bağlı yapılabileceği gibi anne veya bebeğe bağlı zorunlu durumlarda da yapılır.