Sezaryen sonrası sezaryen doğum sezaryen sonrası iyileşme


Doğumdan sonra bebeğinizi hemen emzirmek isteyebilirsiniz.Gaz sancılarınızın oluşmaması için doğumdan 6-8 saat sonra yürümeniz gerekir. Yine de gaz sancılarınız dikişlerinizin ağrımasına sebep olabilir. Size ağrı kesici vereceklerdir.

Sezaryenle doğumdan sonra birkaç gün hastanede kalmanız gerekir. Bir hafta sonra da muayeneye gidersiniz. Genellikle kendi kendine eriyen dikişler kullanıldığından alınması gerekmez. Erimeyen dikiş kullanılmak zorunda kalındıysa doktorunuz dikişlerinizi almaya çağıracaktır.Sezaryenle doğum yapıldıktan sonra iyileşme, eskisine göre artık çok daha kolay olmaktadır. Bir haftaya kadar kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Hareket etmekle ameliyat yeriniz açılmaz. Öksürürken,doğrulurken elinizle ameliyat yerini hafifçe bastırabilirsiniz. Bir haftalık muayeneden sonra doktorunuz duş yapmanızı söyleyecektir. Bir ay kadar, fazla yorulmamanız gerekir. Yanınızda bir yakınınızın olması, siz yorulmadan bebeğin bakımının yapılması için çok faydalıdır. 3 ila 6 ay içinde ameliyat iziniz iyice azalır.