Doğum tarihi hesaplama doğum tarihi ne zaman hesaplanır bebeğin doğum tarihinin hesaplanması


Eğer düzenli adet görüyorsanız (28 günde bir), beklenen doğum tarihine yakın doğum yapmanız daha olasıdır. Fakat adetleriniz düzensizse bu tarihleme sistemi işinize yaramayacaktır. O zaman doktorunuzla birlikte bazı ipuçlarına dayanarak ve ultrason tetkikinden sonra,yaklaşık bir tarih belirlemeniz gerekecektir.

Belirlediğiniz ay içerisinde doğum gerçekleşse bile hafta ve gün olarak beklenen doğum tarihinden sapmalar olacaktır. Normal gebelik 38-42 hafta arasında sürdüğünden, birçok kadın beklenen doğum tarihinden önce ya da sonraki iki hafta içinde doğum yapar. Normalde gebelik, döllenmeden itibaren 260 gün sürer. Fakat döllenme günü tam olarak bilinemediğinden beklenen doğum tarihi genellikle şu şekilde hesaplanır: Son normal adet kanamanızın birinci gününün tarihine 7 ekleyin. Bu tarihe 9 ay ekleyerek beklenen doğum tarihinizi hesaplayabilirsiniz. Örneğin, Mayıs’ın 15’inde adetinizin başladığını varsayarsak, 15+ 7 =22 Mayıs eder. Buna 9 ay eklerseniz, 22 Şubat olarak doğum tarihinizi hesap edebilirsiniz.

Son normal adet kanamanızın olduğu tarihe 40 haftalık bir gebelik temel alınarak 40 hafta eklerseniz de beklenen doğum tarihini hesaplayabilirsiniz. Doğum yaklaştıkça ipuçları artacak ve beklenen tarihte sapmalar olacaktır. Doğumun başlangıcına ait belirtiler geldiğinde zaten doktorunuza başvurursunuz. Fakat beklenen doğum tarihinde bir gecikme olursa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.