Uzmanlar, son günlerin yeni trendi ‘Evde Doğum’ modasının enfeksiyon riskini de beraberinde getirdiğini söyleyerek “ev güvenli değil” diyorlar.

Ünlü oyuncu Özgü Namal’ın geçtiğimiz hafta içinde oğlu Nefes’i hipnoz yöntemiyle evinde dünyaya getirmesiyle konu gündeme gelmiş, anne adayları kadar tıp dünyasında da bu doğum yöntemi tartışılır hale gelmişti.

Son yıllarda yurt dışında başlayan, ülkemizde de özellikle sosoyete arasında hızla yaygınlaşan evde doğum modasının temelinde “Ev-Sığınak-Güven” bilinçaltı kodlamasının yattığını vurgulayan uzmanlar, buna karşın güven ararken steril olmayan ev ortamlarında enfeksiyon riskinin de beraberinde geldiğinin altını çiziyorlar.

Helpa Akademi Kurucusu Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan da, doğumun altında güven duygusunun yattığını belirterek, steril ortamdan uzak kalmanın sakıncalarına da dikkat çekiyor. Ve ekliyor: “Evde doğum özellikle sosyete arasında hızla yayılıyor. Ancak hipnodoğum veya doğum koçundan yardım alarak hastanede güvenli ellerde doğum, en doğrusu” diyor.

Doğumlarda sezaryanın pek çok kişiyi ameliyat psikolojisine sokarak, doğumdan korktuğunu, sancı korkusunun sezaryene, ameliyat korkusunun evde doğuma yönlendirebildiğini vurgulayan Psikolog Gülşah Sam Orhan, buna karşın geçmişte ninelerimizin “Tarlada doğurur, sonra işine devam eder” mantığının günümüz şartlarında geçerli olmadığının da altını çiziyor.

Uzun süredir hipnodoğum ve doğum koçluğu hizmeti veren Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, evde doğum modasının önümüzdeki günlerde çok sayıda kişi tarafından tercih edileceğini tahmin ettiklerini, bunun altında yatan en önemli sebeplerden birininde doğum yapacak olan annelerin genellikle ameliyat odalarını “Ölüm soğukluğu”na benzetmelerinden kaynaklandığını vurguluyor.