düşükHarvard Üniversitesi Diş Sağlığı Fakültesi tarafından yapılan araştırma sonuçları hamile anne adaylarını yakından ilgilendiriyor.

Araştırmaya göre diş ve diş eti hastalıklarından muzdarip anne adaylarının üçte birinin erken doğum yapmak durumunda kalıyor. Doktorlar, diş eti hastalıkları yüzünden oluşan prostaglandin adlı maddenin vücut tarafından daha fazla üretilmesine bağladıkları bu durum ağız ve diş sağlığı ihmal edilmediği anda ortadan kalkıyor.

Araştırmanın medyada yankı uyandırmasının ardında bir açıklamada bulunan İngiliz Diş Sağlığı Birliği Başkanı Dr Nigel Carter; araştırma sonuçlarının kesinlikle doğru olduğunu teyit etmesinin ardından annelere şu uyarılarda bulundu;

  • Anne olmayı planlayan kadınların hamile kalmadan önce ağız ve diş kontrollerini yaptırmaları, dişlerini temizletmeleri ve çürükleri varsa doldurtmaları gerekiyor.
  • Hamile kaldıktan sonra düzenli olarak diş ve ağız bakımlarına devam etmeleri ve düzenli olarak diş hekimlerinin kontrollerine gitmeleri gerekiyor.
  • Hamile kadınların ağız içindeki en ufak bir yarayı dahi ya da dişlerdeki en ufak bir sızlamayı bile –hamilelik dönemlerinde- asla ihmal etmeyip hemen önlem almaları gerekiyor.