son aylarda öksürük erken doğumu tetiklermi


Erken doğum son adet tarihinden sonra 36. haftaya kadar olan doğumları kapsıyor. Tek çocuk bekleyenlerde yüzde 2 oranında görülürken ikiz hamileliklerde bu oran artıyor. International Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Karacan erken doğum konusunda anne adaylarını bilgilendiriyor.

Erken doğum yapanların yaşadığı riskler nelerdir?
Tıpta yaşanan son gelişmelere bağlı olarak artık bilinen bir gerçek var. Gün geçtikçe daha fazla prematüre bebek hayatta kalabiliyor. Bir kaç yıl öncesine kadar erken doğan bebekler için yaşam sınırı 27 haftayken, günümüzde 23 haftalık ve sadece 500 – 600 gr. ağırlığında olan bebekler bile hayatta kalmayı başarabiliyorlar. Ancak, erken doğan bebeklerin çoğu ana rahminde daha kısa bir süre kalmanın olumsuz sonuçlarını yaşıyorlar. Bu nedenle doğum uzmanları dünyanın her yerinde erken doğma riski taşıyan bebeklerin bir kaç hafta, hatta bir kaç gün daha geç doğmalarını sağlamak için, ellerinden geleni yapıyorlar. Yapılan çalışmalar geciktirilen her gün için bebeklerin yaşama şanslarının yüzde 2 oranında arttığını gösteriyor. O yüzden mümkün olduğunca 9 ay 10 günlük süreci yaşamak gerek.

Erken doğumun nedenleri nelerdir?
Erken doğumun nedenleri konusunda kesin bir sebep yok. Bu olay çoğunlukla birçok nedene bağlı olabiliyor. En önemli nedenlerden biri çoğul gebelik. Bu tip gebeliklerde rahim içi çok gerildiği için ağrıları tetikler ve rahim bebekleri dışarı çıkartmak için harekete geçer. Bu nedenle ikiz bebek bekliyorsanız özellikle dikkatli olmanızda fayda var. Vajinada oluşan enfeksiyonlar da hamileliği tehlikeye sokuyor.