epidural doğumEpidural anestezi (ağrısız doğum, prenses doğum), ağrı hissini ortadan kaldırmak için normal doğum eylemi yada sezaryen ameliyatında kullanılan bölgesel anestezi şeklidir.

Ağrısız Doğum, Epidural Doğum Nasıl uygulanır? Adım adım Epidural Anestezi:

Epidural anestezide omurilik etrafını dıştan saran (epidural alana) lokal anestezik ve narkotik analjezik ilaç verilerek ağrı hissi giderilir.Böylece bel hizasına uygulanan ilaçlarla vücudun alt kısmından gelen ağrı sinyallerinin iletimi geçici olarak durur ve kaynaklandığı bölgede ağrı duyulmaz.Bu yöntemde sadece ağrı iletimi bloke olur.Dokunma duyusu ve hareket kabiliyeti kısıtlanmaz.

Anne adayı oturur pozisyonda sırtını dışarı çıkartır,bölge antiseptik madde ile silinir,lokal anestezi yapılır ve özel ince bir iğneyle epidural aralığa girilerek test dozu ilaç verilir. Ardından tam doz uygulanır. Genellikle tekrar dozu verebilmek için kalıcı kateter konur.Bu kalıcı kateter vaginal doğumda doğumu takiben hemen,sezaryende ise ameliyatı takiben 24 saat sonra çıkartılır.

İşlemin uygulanması kolay olup uzman bir anestezist tarafından uygulanmalıdır.Bölgeye verilen anestezik maddenin cinsi,yoğunluğu ve iğnenin uygulama alanı etkilenen bölge genişliğini etkiler.Uygun dozda verildiğinde kasların çalışmasını sağlayan sinir lifleri etkilenmediği için bacak hareketleri kısıtlanmaz!