doğum sonrası kardeşYeniden bebek beklemek anne babalar için yeni heyecanlar,yeni telaşlar,yeni umutlar demektir.
Özellikle uzun aradan sonra beklenen ve istenen bir bebekse yaşanan heyecanın tarifi mümkün değildir. Bütün bu heyecanın ortasında en farklı heyecanı evdeki ilk çocuğun yaşadığı bazen gözden kaçar.Genellikle bütün konuşmalar yeni gelen bebek üzerine olduğundan büyük kardeşin yaşadıkları çok fark edilmez ya da çocuğun beklediği kadar özel ilgi gösterilmez.
Eğer bebek eve gelmeden önce evdeki büyük kardeş konuyla ilgili olarak yeteri kadar bilgilendirilmemişse ve ne kadar sevildiği hakkında endişeleri varsa,anne babaları bebek geldikten sonra oldukça sıkıntılı günler beklediğini hatırlatmakta fayda var.Dolayısıyla bir bebek sahibi olmadan önce tutumlarımızı gözden geçirmek, daha etkin ve sağlıklı kardeş ilişkisi geliştirmek için neler yapılabileceğini bilmek gerekiyor.

Hamilelikle İlgili Çocuğu Bilgilendirmek

Konunun asıl önemli noktası bu dönemdir.Annenin hamile olmasıyla beraber evde belirgin bir telaş başlayacağından özellikle 3 yaş ve üzeri çocuklar durumu sezerler.Ne olduğunu tam olarak algılayamamakla beraber evde ve aile üyelerindeki davranış değişikliklerini fark ederler.
Farketmeleriyle beraber de özellikle anneye karşı ciddi bir kapris başlayabilir. Durumun belirsizliğini gidermek çocuktaki kafa karışıklığını da yok etmesi bakımından son derece önemli ve gereklidir.Ancak önerim annenin hamileliğinin 4-5 ayı doldurmadan söylenmemesi yönünde olacak.Durumu daha erken fark eden ileri yaşlardaki çocuklar için elbette bu kadar beklenmemelidir ancak 9-10 yaş altındaki çocuklar için çok aceleci davranmamak yararlı olur.Zira bu dönem bilindiği gibi dokuz aylık uzun ve yorucu bir dönemdir.
Eve yeni kardeş geleceğini öğrenen çocuklar,özellikle okul öncesi yaşlardaki çocuklarda zaman kavramı henüz oturmadığından bebeğin doğumuyla ilgili olarak anneyi bunaltacak kadar çok soru sorarlar.Bebeğin ne zaman doğacağına dair bitmez tükenmez sorulardan nefes alamaz duruma bile gelebilirsiniz.
O nedenle mevsimsel döngülere vurgu yaparak çocukların anlayacağı bir dille doğuma dair bilgi verebilirsiniz. Örneğin,kar yağmaya başlayınca,ya da ağaçlardaki yapraklar dökülünce,kısa kollu kıyafetlerimizi giymeye başlayınca,çiçekler açınca vb. gibi.