Epizotomi
Doğumda vajina çıkışını genişleten küçük bir kesik,kendiliğinden yırtık oluşmasını önler.Her zaman uygulanmasada özellikle ilk doğumlarda sık uygulanan bir yöntemdir.
Aşağıdaki durumlarda epizotomi gerekir:
• Bebek makat gelişi ise,prematüre ise,sıkıntıdaysa yada başı büyükse
• Ikınmalarınızı gereğince kontrol edemiyorsanız
• Vajina girişinizdeki cildiniz gergin ve yırtılmaya eğilimli ise

Epizotomi yapılırken öncelikle lokal anestezi ile cilt uyuşturulur.Daha sonra ağrının en fazla,yani bebeğin başı dayandığı için perinenin en gergin olduğu anda kesi yapılır.Doğumdan sonra bu kesinin yada oluşmuşsa bir yırtığın dikilmesi zaman alabilir,çünkü bu bölgedeki kasların ve deri katmanlarının düzgün bir biçimde birleştirilmelerigerekir. Dikiş işlemi sırasında ağrı duyarsanız bunu doktorunuza söyleyin,biraz daha uyuşturma ile bu sorun çözülür. Dikişler kendi kendilerine eridiğinden alınmaları gerekmez.Epizotomi sonrası biraz ağrı ve rahatsızlıkduyabilirsiniz. Eğer bir enfeksiyon gelişirse ağrı daha da şiddetlenir.Yaranın 10-14 gün içinde iyileşmesibeklenir. Bu süreden sonra hala ağrınız varsa doktora başvurmalısınız.

Yardımla doğum: Forseps ve vakum
Bazen bebeğin forseps yada vakum denen aletlerle doğurtulmasıgerekebilir. Forseps rahim ağzının bütünü ile açıldığı ve bebeğin başının göründüğü evrede kullanılır.
Bunlar şu durumlarda kullanılır:
• Bebek iyice aşağı indiğihalde (başının büyük olması yada yeterince ıkınamamanız gibi nedenlerle) bir türlü doğmuyorsa
• Bebek yada siz sıkıntıdaysanız
• Bebek ters yada prematüre ise başının doğum kanalından bası görmesini önlemek için forseps kullanılır.