bursa doğum fotoğrafcısı mehtap yeniceliEn ideal doğum yöntemi hangisidir?
Anne ve baba adayları gebelikte sıklıkla en ideal doğum şekline karar verme üzerine düşünüyorlar. Anne adayları genellikle, yakın çevrelerinin de etkisiyle ideal doğum yöntemi konusunda yanlış bilgilere de ulaşabiliyorlar. Normal doğum ya da sezaryen doğum için, biri diğerinden üstün demek doğru değildir. Her ikisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Bir anne adayının hangi yöntemle doğum yapacağına nasıl karar verilir?
Doğum şekline, doktor ve hastanın birlikte karar vermesi gerekir. Gebelik takibini yapan doktor, 36. ve 37. haftada doğum şekli konusunda bir değerlendirme yapar. 37. haftada bebek baş geliyorsa, doğum ağırlığı 4000 gramın altındaysa, bebeğin eşi rahim ağzını kapatmıyorsa, vajinal muayenede çatı darlığı saptanmamışsa, normal doğum planlanabilir ve beklemeye geçilir.
Doğum yöntemine karar vermek için beklenmesi gereken bir süre var mıdır?

40. haftaya bazen de 40 hafta + 7 güne kadar normal doğum süreci beklenebilir. Eğer sezaryen uygulanacak ise, öncesinde sezaryen için gün verilir.
Diyabetli bir anne adayı hangi yöntemi seçmelidir?

Diyabetin varlığı doğum şeklini etkilememekle beraber, diyabete bağlı iri bebek normal doğumu engelleyebilir. Ayrıca diyabetle birlikte yüksek tansiyon, bebekte gelişme geriliği, plasental yetmezlik durumlarında doğumu sezaryen ile yapmak gerekebilir.