Doğum çeşitleri nelerdir? Farklı doğum yöntemlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Doğum kadınların çoğu için dünyaya yeni bir hayat getirdikleri mutluluk verici ve sorunsuz yaşanan bir olaydır. Diğerleri içinse doğum zahmetli ve stres dolu bir tecrübedir. Beklentileriniz ve tecrübeleriniz ne olursa olsun, doğum çocuğunuzu dünyaya getime mucizesine hazır olmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda yenidoğan bebeğiniz için de sizi hazırlar. Hayatınızı değiştiren bu olay için fiziksel ve zihinsel olarak hazır olduğunuza emin olun.

Bazı şeyleri zaten biliyor olabilirsiniz ama birçok şey sizin için yeni olacaktır. Kendinizi eğitmek, hazırlamak ve seçeneklerinizi anlamak sağlıklı ve sorunsuz bir doğum için önemli etkenlerdir.

Normal Doğum

Normal doğum, doğanın kendi yolunu izlemesine izin vererek bebek sahibi olmanın doğal yoluna verilen isimdir. Normal doğum, kadınların ne yaptıklarını bilmesi olgusuna dayanır: kadınlar kesinlikle teknik aletler, epidurallar ve korku olmadan bebek sahibi olma yetisine sahiptirler.

Tarihsel olarak neredeyse bütün kadınlar çocuklarını bu şekilde dünyaya getirmişlerdir. Dünyanın bir çok kısmında halen bu yolla doğum yapılmaktadır. Hatta günümüzde kadınlar git gide daha fazla normal doğumu seçmektedir. Aslında normal doğumla ilgili yeni, değişik veya alternatif hiçbir şey yoktur.

Bir çok anne adayı için normal doğum yapmak ‘cesur’ ya da ‘radikal’ olmakla ilgili değildir, daha çok doğuma medikal bir sorundan çok normal bir olay olarak bakmaktır. Düşük riskli hamilelik yaşayan bir çok sağlıklı kadının normal doğumu seçmesinin sebepleri: