Sezaryen sonrası sezaryen doğum sezaryen doğum sonrası


Sezaryenden bir hafta sonra şimdi eve gidiyorum. Bundan sonra ne olacak?

Eğer vajinal doğum yerine cerrahi olarak doğum yapmışsanız o zaman iyileşmeniz daha uzun sürecektir. Önünüzdeki haftalarda şunları bekleyebilirsiniz:

Bol yardım gerekir: Güvenebileceğiniz ücretli yardım (bir bebek bakıcısı ya da ev kahyası) gücünüz ve enerjinizin düşük seviyede olduğu en azından ilk haftalarda idealdir. Eğer parasal açıdan birini işe almak münıkün değilse o zaman kocanızdan, o evde olmadığı zaman dönüşümlü olarak akrabalarınız ve arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Eve geri döndüğünüz ilk hafta boyunca bebeğiniz dahil hiçbir şeyi kaldırmamak ya da ev işi yapmamak en iyisi olacaktır. Eğer bebeği kaldırmanız gerekiyorsa bebek karyolasının örtüsünü bel seviyenize göre ayarlayın ve karnınızı değil kollarınızı zorlayacak şekilde kaldırın. Eğer eğilmeniz gerekiyorsa belden değil dizlerinizi bükerek eğilin.

Çok az acı hissetmek ya da hiç acı hissetmemek: Eğer ağrınız varsa hafif bir ağrı kesici yardımcı olabilir: Ama süt veriyorsanız doktorunuzdan izin almadan ilaç kullanmayın. Ameliyat yerinde ilerleyici iyileşme kaydedilmesi: İlk haftalarda ameliyat yeriniz ağrılı ve hassas olabilir, ama iyileştikçe bu azalacaktır. Ufak bir bandaj ve gevşek giysiler yaranızı tahrişten korur. Ara sıra duyduğunuz çekilme ve seğirme hisleri, diğer geçici ağnlar ve kaşıntı iyileşme sürecinde beklenen şeylerdir. Önünüzdeki birkaç hafta boyunca bu hisler gittikçe azalacaktır. Karnınızda izin etrafındaki uyuşukluk birkaç ay kadar uzun sürebilir. Yara izi dokusunun şişliği azalacaktır (eğer keloid, ya da kalın iz dokusu oluşumuna eğilimli değilseniz) ve iz kaybolmadan önce pembe ya da mor renge dönüşür. Eğer ağn geri gelirse ya da daha kötüleşirse ameliyat yeri etrafındaki alan kızarırsa, şişerse ya da yaradan gelen kahverengi, yeşil, sarı bir akıntınız olursa yara yeri enfekte olmuş demektir. Bu tip belirtileri hemen doktorunuza bildirin. Berrak sıvı akıntısı da tamamen normal olabilse de yine de bildirilmelidir.