doğum sonrasıDoğumdan sonra ve doğumu izleyen haftalarda, tüm bu emzirme, yerleşme, kanama ve doğumun etkilerinden kurtulma gibi şeylerin yaşandığı aşamada isteyebileceğiniz en son şey doğum sonrası egzersizlerdir.

Ama doğum sonrası egzersizlerle ilgili iyi haber bu egzersizlerin güç şeyler olmamasıdır (ağırlık yok, jogging veya atlama yok!). Aslında, bu egzersizlerin amacı sizi daha kötü değil, daha iyi hissettirecek yavaş ve nazik bir toparlanma sağlamaktır.

Ama bir hafta içinde vücudunuz doğumdan sonra toparlanma yolunda epeyce mesafe yol almış olacaktır.

Hafif egzersizler toparlanmanızı hızlandıracak – ve bu yolda size daha fazla enerji verecektir. Yapılan araştırmalar, düzenli egzersizlerin, doğum sonrası depresyon geçiren kadınlar için çok yararlı olabileceğini göstermiştir.
Doğum Sonrası Egzersizlerle ilgili Tavsiyeler

Yaygın olarak yapılan tavsiyelerin özeti aşağıda yer almaktadır:
İlk Altı Hafta

Vücudunuzun doğumun izlerini atlatması yaklaşık 6 hafta sürer ve bu süre içerisinde kendinizi zorlamamanız ve hamilelikten önce yapmış olduğunuz şeyleri denememeniz önemlidir.

Ağır cisimler kaldırmaktan, karın bölgesini zorlayacak hareketlerden veya dik oturuşlardan ya da etkisi çok fazla olan aktivitelerden ve ani yön değişikliği yapmanız gereken her şeyden sakının. Herhangi bir egzersiz programına katılmadan önce doktorunuza başvurun.

Doğum sonrası kanama varsa, birçok uzman, enfeksiyon riskini minimuma indirmek için yüzmemenizi tavsiye etmektedir.
İlk Üç Ay

Hamilelik hormonları vücudunuzu terk ettikçe, eklemlerinizin hamilelik öncesi sıkılığına geri dönmesi üç ila altı ay alabilir. Bu dönemde incinme riskini minimuma indirmek için eklemlerinize aşırı stres yüklemekten kaçınmanız önemlidir.