doğumdan sonraHamile ve çalışan bayanların, doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni hakları bulunmaktadır. Çoğul gebeliklerde, doğum öncesi süreye 2 hafta daha eklenmesi öngörülmektedir. Bununla birlikte, istenmesi halinde doktor raporuna dayalı olarak, doğum öncesi 3 hafta kalana dek çalışmaya devam edilmesi mümkün olmaktadır. Böylesi bir durumda doğum öncesi çalışarak geçirilen süre doğum sonrası kullanılan izin süresine eklenir.

Doğum yapan bayanların 16 haftalık doğum izini bitiminden itibaren, istemeleri halinde kendilerine 6 aya kadar ücretsiz izin verilmesi kanuni bir zorunluluktur. Verilen bu ücretsiz izin süreleri çalışma süresinden sayılmayacak, yıllık ücretli izin haklarının hesabı bakımından dikkate alınmayacaktır. Anneler çocuk 1 yaşına gelene dek günde 1,5 saat süt izni kullanma hakkına sahiptir. Verilen bu izin süreleri işçinin çalışma süresinden sayılmaktadır.

2013 yılında TBMM’ye sunulacak yeni yasa tasarısı ile doğum izninin Doğum öncesi 8, doğum sonrası 16 hafta olmak üzere 24 haftaya çıkarılması planlanmaktadır.

Soru:

“Merhabalar,

Şu an çalışmakta olduğum işyerinde 3 aydır çalışmaktayım. Doğum iznine ayrılacağım dönemde ise çalışma sürem 1 yılı geçmiş olmuyor.

Doğum iznine ayrılabilmem için herhangi bir çalışma süresi şartı var mı?

Teşekkür ederim.”

Cevap:

Yasal düzenlemeler gereği; doğum iznine hak kazanabilmek için o işyerinde belli bir süre çalışma koşulu aranmamaktadır.

Kadın işçiler doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılamazlar ancak sağlık durumu elverdiği sürece, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir.