Anne adayı, doğru ve iyi bilgilendirildiği, güven verildiğinde sezaryen yerine normal doğumu tercih ediyor.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Kadın ve Doğum Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Başaran, “Anne adayı, doğru ve iyi bilgilendirildiği, güven verildiğinde sezaryen yerine normal doğumu tercih etmektedir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Başaran, yaptığı açıklamada, hamilelerin sezaryenle doğumu, hekimler ve kişinin çevresindekilerin yönlendirmesinin yanı sıra korkusundan dolayı tercih ettiğini söyledi.

Doğal bir olay olan doğumun kolay gerçekleşmesinin mümkün olmadığını ancak hamileliğin de hastalık gibi görülmemesi gerektiğini belirten Başaran, şöyle konuştu:

“Genelde normal doğumun olanaksız ya da çok tehlikeli olduğu durumlarda anne adayı veya bebeğin hayatını kurtarmak ya da normal doğum eyleminin güvenli olmadığı hallerde sezaryen önerilir. Hamilelerin, normal doğumdan korkmasında önemli etkenlerden birisi, konuyla ilgili çok fazla bilgi sahibi olmaması, çevreden duyduğu olumsuz söylemlerdir. Anne adayı, doğru ve iyi bilgilendirildiği, güven verildiğinde sezaryen yerine normal doğumu tercih etmektedir. Normal doğum, bebek ve anne açısından sezaryene göre son derece avantajlı ve daha az risklidir.

Bazı insanların ağrı eşikleri de çok düşüktür. Daha önce yaşanmış yoğun ağrılar, anne adaylarını korkutur. Doğum anında da çok acı çekeceklerini düşünürler. Ancak doğum sırasında salgılanan hormonlar, ağrıyı daha az hissetmeye yardımcı olmaktadır.”

Doğum hikayeleri korkutuyor

Başaran, çocukluktan itibaren akrabalardan duyulan travmatik doğum hikayeleri, hamilelerde doğuma karşı ön yargılı olmaya yol açtığına dikkati çekerek, şöyle dedi: