Epizyotomi, Epizyotomi neden uygulanır, Epizyotomi nasıl uygulanır, Epizyotomi ne işe yarar doğum doğum anı doğum anında çoçuk gelişimi


Doğum sırasında bebeğin başı vajenden gözükmeye başladığı sırada, vajen dokusu incelir ve çok gergin bir hale gelir. Doktorunuz doğum anında epizyotomi uygulayıp uygulamayacağının kararını şu belirtilere dayanarak vermelidir: Bebek iriyse, prematüreyse, makat gelişi varsa veya uzun süren sancılardan sonra sıkıntıdaysa.Vajina girişindeki cildiniz (perine) gergin ve yırtılmaya eğilimliyse. Düzensiz bir yırtığa kıyasla onarılması daha kolay olduğundan epizyotomi yöntemi yeğlenebilir.

Epizyotomi doğum anında vajen çıkışını genişleten küçük bir kesiktir. Yırtık oluşumunu engellediği gibi, ıkınma evresini 15 ila 30 dakika arasında kısaltabilir. Her zaman uygulanmaz. Genelde ilk doğumlarda ve zor doğumlarda uygulanır.

Uygulaması: Öncelikle lokal anestezi ile epizyotomi yapılacak bölge uyuşturulur. Zaman yoksa anestezi yapılmadan da uygulanabilir. Bölge aşırı gerilmiş olduğundan siz bunun acısını hissetmezsiniz bile. Ağrının en fazla, yani perinenin en gergin olduğu anda vajina girişinin alt bölümüne bir kesi atılır. Doğumdan sonra bu kesi (veya yırtık) dikilir.

Bazı doktorlar epizyotominin doğum sürecine doğal olmayan, büyük ölçüde gereksiz bir teknolojik müdahale olduğunu söylüyorlar. Kesik oluşabilecek olan yırtıktan daha büyük yapılacağı ve bunun aşırı kanamaya, doğum sonrası rahatsızlığa sebep olabileceği için uygun görmüyorlar. Epizyotomi yöntemini doktorunuzla doğumdan önce konuşun. Çok gerek görmedikçe yapılmamasını isteyin.