Yeni Doğan Bebek

doğum sonrası bebek doğum sonrası bebek kilo kaybı doğum sonrası bebek muayenesi doğum sonrası bebek bakımı video doğum sonrası bebek ihtiyaçları doğum sonrası bebek gelişimi bebek muayenesi ve bakımı doğum anı ve sonrasında bebeğe ilk uygulamalar


Anne karnındaki rahat ortamda geçirilen uzun aylardan sonra aslında doğum her bebek için biraz travmatiktir. Ülkemizde nedensiz sezaryenler yasaklansa bile, hala fikren sezaryenle doğuma yönelim daha fazla … Oysa normal doğumun bebek için en doğal ve en sağlıklı doğum şekli olduğu unutulmamalı. Normal doğumda bebekte doğum sürecine bağlı olarak daha fazla adrenalin salgısı olur. Bu da akciğerlerin temizlenmesi için önemlidir. Normal doğum yapan annenin de iyileşmesi daha kolaydır.

Bebek doğduğunda ağlayarak nefes almaya başlar. Bebeğin doğumda ağlaması iyi bir nefesi gösterdiği için önemlidir. Ancak biliyoruz ki, bazı bebekler ağlamıyorlar, buna rağmen yine de etkin nefesler almayı beceriyorlar. Bebek doğduktan sonra onu anneye bağlayan kordon önce klampe edilir (bağlanır), sonra kesilir. Kordon kesildiğinden itibaren bebeğin o ana kadar anneye bağımlı olan kan dolaşımında müthiş değişiklikler başlar. Artık akciğerler solunum fonksiyonunu üstlenir ve dolaşım yönü tümden değişir.

Bebeğin, kadın doğum doktoru tarafından kordonu kesilip, ağzı temizlendikten sonra çocuk doktoru ya da hemşiresine verilir. Eğer solunumu, rengi ve genel görünümü yerindeyse bir an evvel anneye verilmesinde hatta memenin üzerine konmasında sakınca yoktur. BebekSayfasi.Com olarak yeni doğan bebeklerin gelişimini yakından takip ediyoruz. Annelerimizin en çok merak ettiklerini bebek gelişimi sayfamızda bulabilirsiniz.