Doğal doğum nedir?

Hamilelik dönemi başlı başlına bir mucizedir. Doğum ise bu sürecin sonunda yaşanan bambaşka bir mucizedir. Birçok kadın, korkuları sebebiyle bu mucizevi anı yaşayamıyor. Oysa doğum sanıldığı gibi zahmetli ve ağrılı bir süreç değildir. Aksine her anının tadının çıkarılması gereken bir eylemdir. Doğal doğum ise doğum zamanına , doğum hızına ve anneye ihtiyacı dışında hiçbir müdahalede bulunulmaması demektir.

Doğal doğumu soru ve yanıtlarla anlatmak gerekirse şu soruları sormamız gerekir:

Doğumun doğal yaşanması için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Her şeyden önce her anne adayı kendi doğumuna sahip çıkmalıdır.. Anne kendi doğumuna ve bebeğine sahip çıkar ve bilinçlenirse doğum yolculuğuna hazırlanması kolaylaşır. Doğumun sorumluluğunu üzerine aldığında başarmaması için bir sebep yoktur.

Kadınlar neden kendi doğumlarına sahip çıkmıyor?

Birçok annenin anlattığı doğum hikayesi ağrılı ve sancılıdır. Bunun sebebi şudur: Anne acıya, ağrıya odaklanmıştır. Acı ve ağrı beklediği için doğumla ilgili negatif hipnozlarını öyle oluşturmuştur.

Ben de normal doğum yapmış bir anneyim. Kadınlığa özgü bu mucizevi anın böyle yorumlanması beni hep şaşırtmıştır. Anne adayı doğal doğumu yaşanılası zor bir olay olarak algılamaya başladığında mutlu heyecanları kaygılı bekleyişlere döner. Anne adaylarının aslında hep yapması gereken, hamileliğini öğrendiği sevinç ve heyecanla doğumu beklemektir. Onun ve bebeği için yazılmış olan programı şükranla kabul etmektir.