Yapılan araştırmalar göre diş eti hastalığının erken doğuma yol açabildiğini ortaya koyuyor. Plusdent Diş Kliniğinden Dişhekimi Onur Öztürk, anne adaylarına ağız ve diş sağlıklarını hamilelik döneminde nasıl korumaları gerektiği konusunda bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Diş eti hastalıkları hamilelik dönemini ne şekilde etkiler?
Dişhekimliğinde hamilelik döneminde kadınların ağız sağlığının olumsuz etkilendiğinin bilinmesine rağmen, yapılan araştırma sonucunda erken doğum ve dişeti hastalığı arasındaki bağlantı bulunmuştur. Bilim adamları, erken doğum riski taşıyan her 3 kadından birinde, ağızlarında ve amniyotik sıvılarında dişeti hastalığı bakterilerine rastladığından, aralarında bir bağlantı olabileceği konusunda uyarıyor ve amniyotik sıvı doğmamış bebeği çevreleyen bir sıvı olduğu için bu sıvıya kötü etki eden herhangi bir şeyin hem bebek hem de anne açısından zararlı olduğunu belirtiyorlar. Bu durumda ise diş eti hastalığı çok büyük bir risk taşımaktadır. Çoğu kadının hamilelik dönemindeki hormon değişimlerinin ağız sağlıklarını kötü etkilediği bilinen bir gerçek olduğundan diş hekimleri koruyucu tedbirler almakta ve bakım önerilerinde bulunmaktadırlar. “Bazı kadınların diş etleri daha kolay kanarken, diş eti hastalığı olanlarda ise hastalığın daha hızlı ilerlediği görülmüştür.” “Ayrıca bazı kadınlar hamilelik döneminde dişlerine bakmaya daha az önem verirler ve bunun da etkisi büyük olabilir.”

Diş eti hastalığı ne şekilde erken doğuma yol açabilir?
Ağız içinde diş etlerinde hastalığa yol açan bakterilere bağlı olarak gelişen enfeksiyona karşı vücudun hormon dengesinin bozulması erken doğumun sebepleri arasında gösterilmektedir. Erken doğmuş çocuklar zamanında doğmuş çocuklar kadar sağlıklı değildir ve erken doğum ya da düşük kilolu doğum nedeni ile oluşan komplikasyonlar, bebek ölümlerinin yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı erken doğumu tetikleyecek etkenlerden uzak durmak gerekir, eğer var olan bir diş eti enfeksiyonunuz var ve şu anda hamile iseniz doktorunuzun onayı ile yapılacak olan diş eti tedavisi sizi bu riskten kurtaracaktır.