Ana rahminde fiziksel gelişimTürkiye’de 3-4 yıldır kullanılan 4 boyutlu ultrason sayesinde anne ve babalar, bebeklerinin fotoğraf albümlerini anne karnında iki aylıktan itibaren oluşturmaya başlıyor.

Unutulmaz anları adeta unutulmaz masallara dönüştüren, doğumdan itibaren bebek ile anne ve babasının ilk saniyelerinin karelere taşındığı doğum fotoğrafçılığı son yıllarda yaygınlaşınca adeta bir sektör oluştu. Ülkenin dört bir yanında özel hastanelerle anlaşan fotoğrafçılar, bebeğin, doğumdan sonraki anneyle buluştuğu o güzel anı fotoğraflarken, aileler de çocuklarının albümündeki ilk sıraya bu kareleri koydu.

Ülkede 3-4 yıldır kullanılan 4 boyutlu ultrason ile anne ve babalar, bebeklerinin fotoğraf albümlerini anne karnında iki aylıktan itibaren oluşturmaya başladı. Fasulye halinden itibaren ay ay bebeklerindeki gelişimi görebilen aileler, bebeğin anne karnındaki fotoromanını oluşturuyor.

Balıkesir’de 4 boyutlu ultrasonla çalışan Operatör Dr. Alaattin Kaçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 boyutlu görüntüleme olarak bilinen bu ultrasonda, bilgisayar programlarıyla ışık ve gölgelendirme yapabildiğini belirterek, böylece daha iyi görüntü alınabildiğini anlattı.

Kaçar, bu sistemin iyi kullanılması durumunda güzel sonuç verdiğini vurgulayarak, “Balıkesir’de aldığımız sonuçlar, cihazı üreten firmanın ilgisi çekiyor. Bizden aldıkları görüntüleri, yurt dışındaki panel ve konferanslarda kullanıyorlar. Hatta firma, bizim görüntülerle tanıtımını yapıyor” dedi.

Bu yeni teknolojiyle bebeğin daha iyi görülebildiğini, anne karnındaki durumunun, sağlığının daha iyi değerlendirilebildiğini dile getiren Kaçar, “Bebeğin hareketleri daha iyi görülebiliyor. Hekimler olarak aslında genellikle iki boyutlu değerlendirme yaparız, kesitler alarak bebeği inceleriz ancak bu tür sistemlerde görüntü kaliteleri çok yüksek. Bizim daha net tanı koymamızı güçlendiriyor. Aileler, bebeklerini, kafalarında canlandırıyor, anne karnında görebiliyor. Aileler artık, fotoğraf albümü oluşturmak için doğumu beklemeden anne karnında başlıyor” dedi.