Dr. Filiz Arslan, “Ağrısız doğum ile anne, ağrı stresi olmadığından, daha iyi nefes alır, doktoruyla birlikte doğuma aktif olarak katılarak, bebek için normal doğuma göre çok daha iyi bir ortam hazırlamış olur” diyor.
İstanbul Medipol Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Filiz Arslan, anne adaylarının artık korkmadan, çekinmeden doğum yapabileceğini söylüyor.

Pek çok anne adayının doğumdan korktuğunu belirten Arslan, “Bebek bekleyen anne adayları için artık korkmak, çekinmek ‘Ben nasıl doğum yapacağım diye!’ kara kara düşünmek sona erdi” diyor.
Günümüzde; bele yapılan ince bir iğneyle, (sancılar basınç şeklinde algılanıyor) anne adayının doğuma aktif olarak katıldığını belirten Arslan, “Böylece doğum rahat ve kolayca gerçekleşiyor. Anne sancı çekmediği, bitkinliği, yorgunluğu olmadığı için doğumdan hemen sonra bebeğini kucağına alıyor, seviyor ve besleyebiliyor. Bu yöntemle doğum sonrası ağrılar da tamamen ortadan kalkıyor” diye konuşuyor.

Sezeryan gerektiği durumlarda ise ilave hiçbir müdahaleye ve genel anesteziye (narkoza) gerek kalmadan aynı yolla biraz daha ilaç vererek rahat bir operasyon yapılabildiğini ifade eden Dr. Filiz Arslan, şunları kaydediyor: “Rahim (uterus) ve rahim ağzının kasılmaları, leğen kemiği (pelvis) ile apışarası (perine) dokularının gerilmesi doğumda ağrının kaynaklarıdır. Özellikle ilk doğumlarda ve menstruasyonu (adet) sıkıntılı geçen anne adaylarında bu doğum ağrısı daha da şiddetli olabilmektedir. Doğum eylemindeki bu ağrı; annede morali bozmakta, yorgunluk ve geriliminde etkisiyle doğum süresini de etkilemektedir. Bu nedenle ağrısız doğum son dönemlerde çoğunlukla tercih edilmektedir.”
İstanbul Medipol Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Filiz Arslan, ağrısız doğum yöntemi konusunda sıklıkla merak edilen soruları yanıtladı: