Doğumun İzlenmesiDoğum süresince bebeğinizin kalp seslerini yakından izlenerek sıkıntıya girmesi durumunda, bunun erkenden anlaşılmasına çalışılır. Bu amaçla, sıradan bir dinleme borusu, “sonicaid” aygıtı ya da elektronik monitör kullanılır.

DİNLEME BORUSU YA DA SONICAID
Ebe yada doktor doğum sırasında bunlardan birini belli aralıklarla karnınıza dayayarak bebeği dinleyecektir.

ELEKTRONİK MONİTÖR
Bu teknikle rahim kasılmaları ve bebeğin kalp atışları elektronik olarak kaydedilir. Kimi hastanelerde bu her gebeye bütün doğum süresince uygulanır; kimilerindeyse belli aralıklarla yapılır. Ancak aşağıdaki durumlarda monitörle izlemenin kesintisiz  sürdürülmesi gerekebilir:

  • Doğum yapay sancıyla başlatılıyorsa.
  • Ağrılarınız epidural anesteziyle önlenmeye çalışılıyorsa .
  • Bebeğinizi riske sokabilecek bir sorununuz varsa.
  • Bebeğiniz doğumun herhangi bir evresinde sıkıntıya girmişse. Elektronik monitörle izleme ağrı vermez, ancak hareketlerinizi kısıtlar. Bu yüzden sancılar geldiğinde daha çok rahatsız olabilirsiniz. Bu yöntem hem siz hem bebeğiniz için kesinlikle güvenlidir. Doktorunuz doğumun kesintisiz izlenmesini önerirse mutlaka bebeğiniz için en iyisinin bu olduğunu düşünüyordur.

Nasıl uygulanır?
1Oturur ya da yatar konumdayken karnınıza küçk kemerlerle iki elektrot tutturulur. Bunlar sancılarınızı ve bebeğin kalp atışlarını kaydeder.Veriler, monitörde ışıklı sayılar, kağıtta ise çizgiler biçiminde belirir. Sularınız geldikten sonra doğrudan bebeğin başına elektrot yapıştırılarak daha net izleme sağlanabilir. Bu iç izleme yöntemiyle doğumun gelişim aşamaları en doğru biçimde anlaşılır. Kimi hastanelerde telemetri denen, uzaktan radyo sinyalleriyle çalışan monitörler vardır. Böylece doğumda daha rahat ve size uygun duruşlar alabilirsiniz.
İzleme aygıtları bebeğin kalp atımlarında olağan dışılık olup olmadığını ve bebeğin yeterli düzeyde oksijen alıp almadığını araştırır.