gebelikte ilk yardımVücudun işleyiş mekanizmalarında günümüzde hala çözülemeyen noktalar olduğu gibi, inanılmaz şekilde çalışan mucizevi bir yapı olduğu konusunda ise tüm dünya hemfikir.

Bir canlıdan yeni bir canlı oluşumu, bazen zorlu bazen çabucak geçen ama duyguları tarifsiz olan gebelik durumu, bunu yaşayan/yaşamayı isteyen/yaşayabilmek için mücadeleler veren bir sürü kadının hayali.

Vücut bazen son nefesi verene kadar mükemmel denilecek şekilde çalışsa da bazen ne yazık ki bizi zorlayan durumlarla karşımıza çıkabiliyor. Doğuştan gelen anomaliler, sonradan oluşan değişimler, yaşam tarzımız ve genlerimizle ilgili. Yaşamımız boyunca bir sürü sağlık sorunuyla karşılaşabileceğimizi unutmadan yaşamalı, bu mükemmel çalışan makinaya iyi davranmalıyız.

Gebelik durumunda oluşabilecek sıkıntılar ise hem anne adayını hem doğacak bebeğini hem de çevresini etkileyebilmektedir. Bu yüzden daha çok bilgi sahibi olarak bütün bu sıkıntılar önlenebilir.

Gebelikte olabilecek sorunlardan biri ‘dış gebelik’tir.

Dış gebelik diğer bir adıyla ‘ektopik gebelik ‘ günümüzde her 100 gebelikten birinde görülebilen, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir bölgede yerleşip gelişmesi durumudur.

Ektopik gebelik durumu , %70 oranla fallop tüpü veya cervix (rahim ağzı) denilen bölgelerde görülür. Bu yerleşme fallop tüpünün dar olması gibi bir nedenle olabileceği gibi, tüplerin enfeksiyonu , tüplerin doğumsal anomalisi , daha önce geçirilmiş genital veya karın içi operasyonlar, tüp bebek tedavileri, sigara, ilerleyen yaş gibi faktörlerle de ortaya çıkabilir.