hamilelikte korku

Hamile psikolojisi hamilelikte psikoloji hamilelikte değişmler hamilelikte duygular hamilelikte duygusal değişimler hamilelikte duygusallık hamilelikte hassaslık


Kadının üreme organlarının yeni bir canlıya göre adapte olmaya çalışması, vücutta hormonal dengesizlikler yaratır. Anne adayı geçmişte regl dönemlerini sıkıntılı ve ağrılı geçiriyorsa aynı döngülerde tepkileri anormal ve agresif olabilir. Her türlü duruma karşı aşırı hassas ve korkuyla yaklaşabilir.

Duygusallığı beklenmedik ve tatmin edilemez şekilde artabilir. Ani ses ya da tepkilerden irkilebilir ve sonrasında kendindeki bu değişiklikleri anlamlandırmazsa daha çok kaygılanması muhtemeldir. Kadının geçmişinde tam olarak çözümleyemediği depresyon, panik atak, obsesif ve kompulsif durumlar ya da kişilik problemleri varsa, tüm bunların hamilelikte tekrar ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Anne adayının baş etme gücü zaten düşükse, üstelik hamileliğe hazır olmadan, nasıl bir gelişim süreci geçireceğini bilmeden hamile kalmışsa dikkatli olmalıdır. Ayrıca çocuk yapmak istediği için antidepresan ilaçlarını kesen ve hamilelikte temizlik takıntısı ve panik atakları tekrar tetiklenen birçok kadın vardır.