gebelikte saç dökülmesiSAÇ DÖKÜLMESİ

Herhangi bir anda saç kıllarınızın %90 ı büyüme halindeyken, %10′ u dinlenme evresindedir.

Her 2-3 ayda bir bu dinlenme evresindeki saçlar dökülerek, yerini yeni saç gelişimine bırakır. Gebeliği takiben ise 1-5 ayınızda “telogen effluvium” denilen ani, aşırı saç kaybı yaşanabilir. Bu durum gebelerin %40-50 sinde görülebilir ve gebelikteki bir çok durum gibi geçicidir.

Gebelikte saç dökülmesi olur mu?

Gebelikle ilgili saç dökülmesi genellikle doğum sonrası izlenir.Gebelikte ise normalden daha fazla saç dinlenme evresine girer ama bu durum kelliğe yol açacak ya da bölgesel dökülmelere yol açacak düzeyde değildir ve doğumu takiben 3-4 ay içinde düzelecektir. Gebelikte aşırı saç dökülmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız bu durum, vitamin veya mineral eksikliğine bağlı olabilir.

Neden gebelikte saç dökülmesi olduğu söylenir?

Saç dökülmesi için en olası dönem doğum sonrası ortalama 3. aydır. Gebelikte artan hormonlar saçlarınızın dökülmesini önlerken doğum sonrası bu hormonların normal seviyeye dönmesi saç döngünüzü de normale döndürür. Gebelikte durdurulmuş olan saç kaybını doğum sonrası topluca bir anda dökülme de izleyebilir. Söylediğimiz gibi bu saç kaybı geçicidir ve 6-12 ay sonra normale dönecektir.

Saç dökülmesi diğer üreme sistemi değişiklikleri ile beraber olabilir mi?

Saç kaybı vücudunuzda estrojen değişimine neden olan her durumda yaşanabilir, bunlar;

  • Doğum kontrol haplarının veya diğer hormonal içerikli korunma yöntemlerinin bırakılması
  • Düşük veya ölü doğum
  • Hormon bozukluğudur

Gebeliğin avantajlı bir yanı