gebelik zehirlenmesi

hamilelikte 7.hafta bebek gelişimi, hamilelikte 7.hafta bebeğin gelişimi, gebelikte 7.hafta bebeğin görüntüsü, 7 hafta hamilelik bebek gelişimi, hamilelikte 7 hafta bebek gelişimi, gebelikte 7.haftada bebek gelişimi, gebelikte 7. hafta bebeğin gelişimi, hamileliğin 7.haftasında bebeğin gelişimi


Bu haftada kol ve bacak tomurcukları oluşmaya başlar. İnce bir tabaka halinde deri belirir. 30–40 somite ulaşılır. Beyin 3 ana kısmına ayrılır. Tiroit bezi gelişimini sürdürür, lenfatik sistem ilk defa oluşmaya başlar. Kalp kısımları plasma ve kan hücreleri ile dolar. Kan dolaşımı başlamıştır. Şimdilik iki bölümden oluşan kalp dakikada 150 defa atmaktadır. Hamilelikte 7. hafta, Doppler ultra son ile bebeğinizin kalp atımını dinleyebilirsiniz. Akciğer gelişimi devam etmektedir..Safra kesesi, mide, barsaklar ve pankreas gelişimini sürdürür. Plasentadan gelen kan karaciğere ulaşır. Amniyon connecting stalk’ı çevreler ve içine alır. Connecting stalk daha sonra erişkinde umbilikal vesicle adı verilen bir oluşum olarak kalır. Kol tomurcukları artık oldukça belirgindir buna karşılık bacak tomurcukları yeni oluşmaya başlar. Embriyo artık tamamen amniyon kesesi içinde yerleşmiştir. Somitler kas ve kemikleri oluşturmak üzere farklılaşmaya başlar.

Bu hafta bebeğinizin kilosu, 0,8 gr boyu ise, 1,3 cm dir. Dışarıdan gebe olduğunuzu fark ettirecek hiçbir değişim yoktur. ( Bkz: Anne karnı ne zaman belirginleşir? ) Bu dönemde 1–2 kilo alınabilir ya da verilebilir. Her iki durum da normaldir. Gebeliğin erken belirtileri yavaş yavaş azalmaya başlar, buna karşın bulantı ve kusmalar artabilir. Bu şikâyetler özellikle sabah erken saatlerde daha fazla olur.

Artık, kollar ve bacaklar kısa yüzgeçler gibi belirginleşmeye başlar ve bunların ucunda oluşan düz yassı tabakalar avuç içi ve ayak tabanı olup, parmaklar bunların uçlarından çıkar. Kalp, akciğer, gözler, burun delikleri, barsaklar ve appendiks gelişmesini sürdürür. Kapanan beyin omurilik kanalı içerisinde beyin ve omurilik gelişmektedir. Gözün ağ tabakası olan “retina”nın gelişimi de devam etmektedir. Embriyo artık tamamen amniyon kesesi içinde yerleşmiştir. Bağırsağın bir bölümü göbek bağına doğru kabarır. Bebeğinizin gelişimi sırasında daha sonra karına dönüşecektir.