Hamileliğin 30. Haftası

32.haftada yaşanan gelişmeler


Bebeğin vücudu lanugo denilen tüylerle kaplanmaya devam ettikçe ısınmaya başlayacaktır. Nefes hareketleri yapıp dış dünyaya uyum için bu anlamda çalışmalar başlatmıştır. Artık canı istedikçe bacaklarını, kollarını oynatıyor ve parmaklarını ağzına rahatlıkla götürebiliyordur.
gebeliğin 15. haftası
Burnu ile amniyotik sıvıyı oynatabilmektedir; buradan anlaşılması gereken olay bebek ilkel olarak nefes alıp vermeye başlamıştır. Bacakları daha hızlı büyürken kolları bacaklarına göre biraz daha yavaş büyüyecektir. Işığa hassasiyet kazanmış olan göz kapakları henüz bu haftada kapalı olacaktır. Bebeğin cinsiyetini öğrenilebilecek haftaya ulaşılmıştır. Bebek aldığı pozisyon ile ultrason görüntüsüne yardımcı olursa; cinsiyet kolay ayırt edilebilecek, ancak bacakları çok kapalı ise cinsiyeti tespit etmek mümkün olmayabilecektir.

Bebeğin şeffaf olan cildinde mavimsi damarlar mevcuttur. Saçların oluşabilmesi için kıl kökleri üretilmeye başlanmış ve ileriki günlere bu anlamda yatırım yapılmaya başlanmıştır. Kemik gelişimi hızlı bir şekilde devam eden bebek genellikle kaslarını hareket ettirecek, parmaklarını emecek ve ilkel olarak nefes egzersizleri yapıyor olacaktır.

15. haftada ortalama bebeğin boyu; 10 cm. ve kilosu ise; 70 gramdır.

Tıpkı bir armut büyüklüğüne ulaşmış bebek ilerleyen haftalarda hızla büyümesine devam ediyor olacaktır.

 
ANNENİN 15. HAFTA YAŞADIĞI DEĞİŞİMLER

Burun hassasiyeti devam etmekte ve tıkanmalar devam ediyor olabilir. Burun kanamaları yaşanıyor ve sık tekrar ediyorsa doktora danışılmalıdır. Diş problemleri gebeliğin önde giden sorunlarındandır. Kadının dişleri gebelikten önce ne kadar sağlıklı olursa olsun muhtemelen diş problemi yaşıyor olacaktır. Diş eti iltihaplanmaları, çürükler, ağrıya sebep olup dayanılmaz hale gelebilecektir. Burada sebep vücuttaki kalsiyum depolarının bebeğe harcanması ve anne için bu miktarın yeterli olmamasıdır.
Karnı biraz daha belirgin olmaya başlayan kadın bebeğin cinsiyetini öğrenmek için heyecan duyuyor olabilir. Bu aşamada ultrasona girilmesi ile muhtemelen cinsiyet teşhis edilebilir. Anne bebeği ile iletişime girebilir. Ninni söyleyip, şarkı mırıldanabilir, hatta kitap okuyor olmak da iletişimi güçlendirebilir. Bebek artık anneyi ilkel olarak duyabilecek duruma erişmiştir. Değişen ruh hali kadının dengesini bozabilir bu anlamda eşlerin destek olmaları önemlidir.