13 Haftalık Gebelik13 Haftalık Bebeğiniz 13 haftalık gebelik ‘te bebeğinizin yaklaşık 7.5 cm boyunda ve 225 gr. ağırlığındadır. Hamileliğiniz ilerledikçe bebeğinizin de gelişmeye devam edecektir

13 haftalık gebelik ‘te bebeğinizdeki değişiklikler

Gebeliğin 13. haftası ‘nda bebeğiniz 12 hafta önceki halinden çok daha büyük olsa da, hala çok miniktir. Bu hafta, bebeğinizin kafası, kolları, bacakları ve vücudu genel olarak oluşmuştur. Bebeğinizin kafası gövdesine göre oranlı olmasa da gebeliğiniz ilerledikçe bu oranlar dengelenecektir. Bu hafta bebeğinizin karaciğerleri insülin hormonunu üretmeye başlar. İnsülin, bebeğiniz büyüyüp geliştikçe, kanındaki şeker oranını dengeleyecektir. 13 haftalık gebelik ‘te bebeğinizin gözleri son halini alacağı lokasyona doğru ilerler.

13 haftalık gebelikte Vücudunuzdaki gelişimler

Gebeliğin bu haftasında da rahminiz hızlı bir şekilde büyümeye devam eder. Bu durum bazen rahatsızlık hissine ya da hafif kramplara sebep olabilir. Bazı kadınlarda round ligament ağrısı olarak adlandırılan bir ağrı oluşur. Bazen bu ağrı ciddi bir probleme işaret edebilir ancak genelde zararsızdır. Karnınızın yan taraflarında kısa süreli, keskin ve bıçak saplanıyormuş hissi veren bu ağrı genelde ani hareketler sonucunda oluşur. Round ligament ağrılarının birçoğu birkaç dakika içinde kaybolur. Eğer ağrı, kanama, kramp gibi diğer semptomlarla birlikte yaşanıyorsa, derhal doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Bu durum, ciddi bir probleme işaret edebilir. Genelde round brief ağrıları kısa sürelidir ve birkaç dakikalık dinlenme ya da gevşeme sonrasında kaybolur. Ağrı genelde gebelerin yavaşlayıp dinlenmesi gerektiğini hatırlatan bir uyarıcıdır. 13 Haftalık Vücudunuzdaki değişiklikler Büyük bir tebriği hak ettiniz! Artık ikinci trimester dönemine giriyorsunuz. Gebeliğin 13. haftası keyiflenme haftasıdır. Bu hafta, düşük riski büyük bir oranda azalmıştır. 13 haftalık gelen kadınların bir çoğu başarılı bir gebelik geçirirler. Ancak bu, düşük riskinin tamamen ortadan kaybolduğu anlamına gelmez. Bazı nadir durumlarda düşük riski gebeliğin 20. haftasına kadar devam eder. Bazı durumlarda ise serviks yetersizliği buna sebep olur. Serviks yetersizliği yaşayan kadınların tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır çünkü serviks, gebeliğin 20. haftası öncesinde kısalmaya ya da açılmaya başlamıştır. Bu da, erken doğum ile sonuçlanabilir. Neyse ki bu çok yaygın görülen bir durum değildir ve tespit edildiğinde doktorunuz serklaj operasyonu ile duruma müdahale edecektir. 13 haftalık gebelik ‘te, hamile kıyafetleri için henüz daha erken olmasına rağmen artık rahat bir pantolon alma zamanı gelmiş olabilir. Aynı zamanda libido ve enerjinizin yerine geldiğini hissediyor olabilirsiniz. Birçok kadın, ikinci trimester dönemini, gebeliğin balayı dönemi olarak düşünmektedir. Yükselen enerjinizin ve iyi ruh halinizin tadını çıkarın ve kendinizi yeni sutyenler alarak ödüllendirin. Kadınların birçoğu, vücutlarında artan kan akışının cinsel birliktelikte yaşanan zevk ve keyif alma duyularını arttırdığını belirtmekte. Tüm bu duyguların tadını çıkarın çünkü ikinci trimester dönemi sadece birkaç ay sürmekte!