hamilelik şikayetleriBebeğinizin gözleri daha önce birbirinden uzakken bu hafta birbirine yaklaşmaya başlar, kulaklar normal yerlerine doğru ilerler ve bebeğinizin yüzü normal insan yüzüne benzemeye başlar. Ayrıca bu haftadan itibaren bebeğiniz karaciğeri safra üretimine başlar. Akciğerleri ise henüz hava ile dolu olmasa da bebeğiniz bu haftalardan itibaren solunum hareketleri yaparak solunum kaslarını çalıştır.

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu 7-9 cm ve ağırlığı 16-26 gramdır. Bebeğinizin el ve ayak parmakları tamamen oluştuğu için hareketlenmeye de başlayacaktır hatta parmağını bile emebilir. Kasları ve eklemleri güçlendiği için çeşitli hareketlerde yapabilir. Yani bebeğinizin bu hafta sonunda tüm organları gelişmiş ve fonksiyonlarını yerine getiriyor olacaktır.

Sizdeki değişiklikler;

Hamileliğin zorlu ilk üç aylık döneminin ardından gelen ikinci üç aylık döneme yaklaşılmıştır. Bu döneme hamileliğin balayı dönemi denebilir. Tekrar kendinizi enerjik hissetmeye başlarsınız. Çünkü hemen hemen tüm organlarınız hamileliğin ilk adaptasyonunu tamamlamıştır. Şimdiye kadar bulantı, kusma, sabah yorgunluğu gibi nedenlerle kilo alamamışsanız artık kendinizi daha iyi hissetmeye ve kilo almaya başlayacaksınız.