gebelik 17.haftaOrganların hızla büyüdüğü, iç organların ise artık çalışmaya başladığı 12 haftalık gebelik haftasına geldik. Bu küçük insan yavrusunun tüm organları (iç ve dış) çalışmaya başlıyor yavaş yavaş. Hamileliğin bu haftasında bebeğin tırnakları belirgin olmaya ve kıkırdak dokusu sertleşmeye başlamıştır. Bu hafta itibari ile bebeğin de saçları kafasının üzerinde çıkmaya başlamıştır. Bebeğin midesi ve bağırsağı çalışmaya ve dolayısı ile sindirim sistemi de çalışmaya başlamıştır.

12 haftalık gebelikte bebeğinizin en çok hareket ettiği, haftalardandır. Bebek anne karnında hiç durmaz ve sürekli hareket eder. Artık bebeğin hareketlerini küçük küçük de olsa anne adayı da hissetmeye başlar. Bu anne adayı için büyük bir mutluluktur. Bu hafta bebeğiniz hiç durmaz ve hemen her yerine dokunur. Artık dokunduğu yerleri bilerek dokunur. Bu haftada bebeğin ilk defa yaptığı hareketlerde vardır örneğin bu hafta bebeğiniz; 12 haftalık gebelikte bebeğiniz adeta çene egzersizi yapar gibi çenesini açar kapatır, açar kapatır. Bu hareke bebek için fıtridir.

Böylelikle çene kaslarını güçlendirmiş olur. Bu hafta bebeğinizin ultrason da denk gelir ise bebeğinizin hıçkırıklarına da denk gelebilirsiniz. Bebeğiniz her ne kadar çenesini açıp kapatıyor olsa da yutmayı henüz bilmiyor ve bu nedenle de hıçkırıyor galiba.

12 haftalık gebelikte ultrasonda denk gelirseniz emin olun doktorunuz size de gösterecektir. Bebeğiniz o kadar çok hareket ediyor ki dokunduğu her yeri beynine kaydediyor. Bebeğimiz dokuna dokuna dudaklarını keşfetmiş olmalı ki, bu hafta emme refleksi gelişmiş ve bebeğimiz artık parmak emmeye başladı. Ultrasondan izleseniz bile çok hoş bir görüntü olarak aklınızda kalacaktır.