hamileBebeğiniz

Bebeginizin gelismesi ile ilgili olarak neler oldugunu kontrol ediniz.

Ölçümler. “Her gün biraz daha kilo almak benim büyük güne hazir olmami sagliyor.” Bebeginizin boyunun 50 cm’den fazla olmasi ihtimali vardir ve agirligi 2.7 ile 3 kg arasindadir ve dogumda olacagi agirliga yaklasmaktadir. Bu son haftalar önemlidir aslinda, her gün hala daha bebeginiz 15 gram yag kazanmaktadir, bu yag onun vücut isisini düzenlemesine ve dengeli kan seker orani tutmasina yardimci olmaktadir. Beyin ve onun içinde bulundugu kafatasi büyümeye devam etmektedir.

Hamileliğiniz

Ödün. Tabii ki, bebeğin aşağıya inmesi hem iyi hem de kötüdür. İyi haber, daha rahat nefes alabiliyor olmanızdır. Kötü haber ise, alt karın kısmınızda ve pelvisinizde daha fazla baskı hissediyor olmanızdır. Ayrıca, bebeğin inmesiyle yerçekimi merkeziniz değişir, böylece biraz daha sakarlaşabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz ters pozisyondaysa (ayaklar veya kıç aşağıda ise), doktorunuz onu döndürmeyi teklif edecektir. . Eğer bu işe yaramazsa jinekoloğunuz size Sezaryen ile doğum ihtimalinden söz edecektir.

Çantayı hazır edin! Hastane için çantanızı hazırladınız mı? Sadece bebeklerin yüzde 5’i hesaplanan doğum günlerinde doğarlar, onun için bebeğinizin erken gelmesi ihtimalini göz önüne alıp çantanızı hazırlayın.

Önemli şeylere öncelik verin; unutmayın, bütün götürdüklerinizi bebek için gelen eşyalarla birlikte geri taşımak zorunda kalacaksınız. Rahat bir gecelik veya pijama (iyi bir tane getirmeyin – lekelenebilir), rahat bir elbise, kaymayan terlikler veya çoraplar, iyi uyan bir emzirme sutyeni, tuvalet malzemesi, ve hem sizin hem de bebek için eve gidiş giysileri.