15 Haftalık GebelikBebeğiniz

Küçüğünüze ne olduğunu kontrol edin.

Merhaba saç. Bu haftanin sonu itibari ile çocugunuzun ömrü boyunca kullanacagi saç meydana gelmistir.Bazi saçlar fiskirmaya baslayabilir, fakat genellikle bu daha bir kaç hafta çok belirgin olmaz. Bu tabi ki bebeginizin saç dolu bir kafa ile dogacaginin garantisi degildir. Bazi bebekler dogumdan aylar sonrasina kadar kel olarak kalirlar. Ayrica çok yumusak ve ince Lanugo denilen tüyler fetüsün bütün vücudunda görülmeye baslamistir. Bu hafif tüyler nazik cildi amniyotik sividan korumak içindir ve genellikle dogumdan hemen önce veya sonra yok olurlar.

Ince derili. Bu lanugo denilen tüylerin altinda içinde damarlarin göründügü ince bir kat deri vardir ve bu kan damarlari hali hazirda kan aktarmaktadir. Agzin gelismesi devam eder, ve bu esnada küçügünüz bas parmagini emiyor bile olabilir, ayrica yüz hareketleri artik normal olarak görülmektedir.

Ölçümler. Eger rahminizin içine bakabilseniz, 50 ile 70 gram arasinda bir agirliga sahip basindan kuyruk sokumuna kadar 10 ile 11 cm arasinda küçük bir fetüs göreceksiniz. Bu fetüs hemen hemen küçük bir greyfurt büyüklügündedir.

Yumuşak Dokunuş

Bu profil yüze dogru hareket etmekte olan bir eli göstermektedir. Bas parmak veya parmak emmek fetal hayatin erken safhalarinda baslar. Fetüs tekme de atiyor olabilir fakat muhtemelen anne bunu hissetmeyecektir.

Hamileliğiniz

Kalkıp gitmek. Bu noktada artık birinci üç aylık dönemde yaşanan mide bulantısı ve yorgunluk azalmış, yatışmıştır. Bir çok kadın bu dönemde kendilerini enerji dolu hissettiklerini belirtirler. Eğer siz bu ekstra enerjiye sahip olanlardan bir tanesi iseniz bunun keyfini çıkarın! Yürüyüşe çıkın, çiçek ekin veya bebeğin odasını planlamaya başlayın.