hamilelikte batıl inançBebeginiz

Küçügünüze neler oldugunu kontrol edin.

Agiz hareket halinde. Eger küçügünüz sizin sakalarinizi anlayabilmis olsa idi bu hafta bir gülümseme görürdünüz (veya siz bu dünyadaki eglendirici palyaçolardan biri degilseniz o takdirde çatilmis kaslar). Fetüsün agzi açilip kapanabilmekte ve emme ile yutkunma hareketleri yapabilmektedir (bas parmagina dikkat ediniz). Yüz adaleleri gerçekten de çalismaktadir!

Konusma için hazir. Yemek borusu, nefes borusu, bogaz ve ses tellerinin hepsi yerli yerindedir. Fakat tabi ki ses telleri henüz ses çikartamamaktadir çünkü bebeginiz amniyotik sivinin içinde yüzmektedir.Yine de ses telleri o dogumdan sonraki ilk yüksek sesli bagirmaya ve aglayisa hazirlanmaktadir.

Yüzün olusumu. Her geçen hafta ile fetüs dogdugu gün tanisacaginiz kisiye benzemektedir. Simdi artik gözler yüzün üst kisminda normal yerlerine gelmis ve kulaklar boyundan yüzün iki yanina yerlesmistir. Çene yapisi belli bir zamandir tamamlanmis haldedir ve simdi damak önden arkaya dogru kapanmaktadir.

Ölçümler. Küçügünüz yaklasik 55 gram agirliktadir ve 8 ile 11 cm arasinda uzunluga sahiptir.

Kıpırdanmaya Başlamak

Fetüs basindan itibaren aktif haldedir, kaslar ve sinirler islemeye basladiktan hemen sonra kollarini ve bacaklarini çalistirmaya baslamistir. Hareket su anda gayet gelisi güzeldir fakat zaman içinde daha düzenli hale gelecektir.

Hamileliğiniz

Sürekli genişleyen rahim. Belinizin inceliği kayıp mı oluyor? Bunun sebebi rahminizin pubik kemiğinin üzerine çıkmış olmasıdır. Bunu kendiniz hissedemiyor olabilirsiniz, özellikle eğer bu sizin ilk hamileliğiniz ise. Fakat doktorunuz neye bakacağını bilmektedir. Her doğum öncesi ziyarette, rahminizin boyutunu pubik kemiğinizden fundus olarak adlandırılan rahminizin tepesine kadar ölçerek kayıt edecektir. Kesin ölçüm bu ara önemli değildir fakat ileride bu hamileliğinizin ne kadar iyi ilerlediğinin bir göstergesi olacaktır. 24. haftadan sonra santimetre cinsinden ölçülen fundal yükseklik hamileliğin o zamana kadar olan hafta sayısından iki eksiktir. 24. haftada bu ölçüm yaklaşık 22 cm’dir. Bununla birlikte bazı ölçümler arasında farklılıklar olabilmektedir, doktorunuz genellikle ölçümünüzü, dosyanız içindeki bir grafik üzerine kaydeder. Ölçümünüzün grafik üzerinde nerede olduğunu görerek eğer sorunuz varsa sorabilirsiniz.