Bebeğiniz

Küçüğünüzün gelişmesi ile ilgili neler olduğunu kontrol edin.

Üreticiler. Simdi artık fetüs bütün kritik organları oluşturma görevini tamamladıktan sonra, organlar çalısmaya baslar. Karaciger safra salgilar, pankreas ensülin üretir ve böbrekler atigi uzaklastirmak için idrar yapar. Idrar amniyotik sivinin içine salgilanir. Küçügünüzün kismi olarak göbek bagi içerisinde yer alan bagirsaklari, simdi artik onlari barindirmak için yeterli yer olmasi nedeni ile karina geri gelmistir. Karinda kas katmanlarinin olusmasi ile, kisa zaman içinde sindirim sisteminde de hareket baslayacaktir.

Bas üstü. Küçügünüz simdi artik bir erik büyüklügündedir ve 30 gramdan daha az çekmektedir, boyu ise 7 ile 10 cm arasindadir. Bas bu uzunlugun yaklasik olarak yarisini almaktadir ve bu bütün beyin gelismesinin sayesindedir. Önümüzdeki bir kaç ay içerisinde, vücut bu gelismeyi yakalamak için son sürat büyüyecektir. Bebeginiz dogdugu zaman basi toplam uzunlugunun sadece dörtte biri kadar olacaktir.

Belkemiği kafatası kemiğine baglağiyor
Fetüs yüzüstü pozisyonda kafatasi ile birlikte gelismekte olan iskeleti (3), Kivrik bel kemigini (2) ve bacak kemiklerini (1) göstermektedir. Femürü (bacak kemiği), bas ve karini ölçmek sureti ile doktorunuz fetal büyümeyi ve gelişmeyi değerlendirebilir.
Hamileliğiniz

İkinci üç aylık dönem hoş geldi! Bir çok kadın bu birkaç aylık dönemi hamileliğin balayı olarak tarif eder. Birinci üç aylık dönemin sıkıntıları, mesela yorgunluk, mide bulantısı ve sık sık idrara çıkmak, bu dönemde etkilerini azaltır, ve siz hamile olmanın zevkini bu dönemde hakikaten çıkartabilirsiniz. Bir çok kadın bu dönemde enerjilerinde bir artış olduğunu fark eder. Siz muhtemelen bunun hamilelik ışığı olarak tarif edildiğini duymuşsunuzdur. Yakında hamile olduğunuzu göstermeye başlayacaksınız ve ilk defa olarak kendinizi gerçekten hamile gibi hissedeceksiniz.