Bebeginiz

Neler oldugunu kontrol edin bebeginizin gelismesi ile ilgili olarak.

Kalp atisi ile tanisin. Küçügünüzün kalbi haftalardir hizla atmaktadir, fakat bu atisin sesi Doppler adi verilen özel bir cihazla doktorunuz tarafindan dinlenebilecek seviyeye daha yeni gelmistir.Siz de kalp atisini duyabileceksiniz! Bir fetüsün kalbi sizinkinin iki kati hizla atar, bu dakika basina nereden baksaniz 120 ile 140 atil arasindadir (eger doktorunuz henüz kalp atisini duyamazsa endise etmeyiniz, karninizda fetüs kalp atis sesini bastiracak bir pozisyonda yatiyor olabilir). Eger siz de bir çok kadin gibiyseniz, küçügünüzün tam-tam atan kalbinin sesini duymak dogum öncesi doktor ziyaretlerinizin favori kismini olusturacaktir. Kalp atisini mükemmel hale getirmenin yani sira, geçtigimiz ay içerisinde kalp dört bölmeden olusan düzgün bir organ haline gelmistir fakat yine de bölen yapilardan bazilari dogum sonrasina kadar tamamlanmayacaktir.

Deri yerindedir. Geçtigimiz bir kaç hafta içerisinde fetüsün vücudunda ince bir deri olusmaya baslamistir. Simdi ise özel bir katman parmak tirnaklari halinde gelisecektir.

Ölçümler. Küçügünüz geçen haftadan beri epey büyüdü, basinin tepesinden kuyruk sokumuna kadar olan uzunlugu 5 cm’nin biraz üstündedir. Fetüsün sadece basi vücudunun yari uzunlugu kadardir ve bu size beyinin ne kadar hizli büyüdügünü gösterebilir. Yetismekte olan bir dahi!
Fetüs koruyucu amniyotik sivi içinde yüzer ve bu siviyi yutar, isler ve içine idrarini birakir. Yukarida gösterilen göbek bagi plasentaya baglanir ve bütün fetüsün ihtiyaci olan bütün besinleri saglar.