• Azalan yorgunluk: Şimdi, vücudunuz hamileliğe adapte olmak için üç ay geçirdi, bugünlerde daha az yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz. Tekrar kazandığınız enerjiyi işlerinize kanalize edebilirsiniz ancak aşırı çalışmayın!
  • Artan meme hassaslığı ve değişiklikler: Hissettiğiniz ağrıların nedeni büyük ölçüde östrejen, projesteron ve göğüslerinize giden daha fazla yağ ve kan akışından kaynaklanmaktadır. Rahatsızlığını hafifletmek için desteğe sahip sutyenler tercih edin.
  • Aşermek ve yiyeceklerden iğrenmek: Garip gıdalara karşı hala bir arzunuz var ise, kendinize kötü davranmayın. Size çekici gelen sağlıklı gıdalar bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve aşerdiğiniz kötü yiyeceklerin küçük porsiyonlarına kendinize izin verin.
  • Mide yanması veya hazımsızlık: Hamilelik sırasında, midenin üst kısmındaki kaslar gevşer ve mide asitlerinin yutağa kadar yükselmesine izin verin ve göğsünüzde bir yanmaya neden olur. Bu mide yanmalarını tetikleyenlerden uzak durarak ağrıyı azaltın: alkol, kafeinli içecekler, çikolata, nane, narenciye ve baharatlı veya yağlı yiyecekler.
  • Kabızlık: Bağırsak kaslarınızda hamilelik sırasında gevşer (hormonlardan dolayı) bu bağırsaklarınızın atıkları sisteminizden atmak için yavaş çalışması anlamına gelir. Kendinizi desteklenmiş bulduğunuzda, diyetinize yavaş yavaş daha yüksek lif içeren yiyecekler eklemeye başlayın (meyveler, sebzeler ve tam tahıllar iyi tercihlerdir).
  • Ara sıra baygınlık veya baş dönmesi: Hala baş dönmesi mi yaşıyorsunuz? Sersemliği tetikleyebileceğinden dolayı otururken veya başka bir pozisyona geçerken acele etmeyiniz. Bir baygınlık hissetmeye başlamanız halinde, derhal uzanın veya başınızı dizleriniz arasına alın.
  • Bedeninizdeki görünür damarlar: Bu damarlar hoş görünmese de, gerçekte iyi bir şeydir – artan kan miktarınız bebeğinize çok ihtiyaç duyduğu besinleri taşımaktadır. Hatta daha iyi haberler: Damar ağı doğum yaptıktan sonra kaybolur.