hamile gebeSık sık idrar yapma ihtiyacının azalması: Bu sürekli idrar yapma hissi nihayet azalmaya başlayabilir. Hamileliğin neden olduğu idrarını tutamamayı tamamen önlemek için sonraki bir ay boyunca Kegel egzersizlerinizi uyguladığınızdan emin olunuz.

Yorgunluk: Bu ilk üç ay boyunca, bedeniniz enerjinize el koyması muhtemel olan plasenta üretimi için fazla mesai yapmaktadır. Bu nedenle, ihtiyaç hissettiğinizde kendinizi dinlendirin ve şimdi uyumak için hiçbir fırsatı kaçırmayın – bebeğiniz doğmadan ve gecenin üçünde emzirme talep etmeden önce.

Aşırı salyalar: Bu rahatsız edici hamilelik semptomu, ikinci üç aya girerken sona erme ihtimali yüksektir. Şekersiz sakız çiğneyerek veya ağız suyu gargaralayarak rahatsızlığınızı (ve tiksinmelerinizi) azaltın.

Mide gazı: Bu mahcup edici hamilelik semptomunu azaltmanın bir yolu yemeklerinizi yavaş yemenizdir. Hızlı yemeniz hava yutmanıza neden olabilir bu da halihazırda aşırı yüklü karnınızda gazlar oluşturur.

Artan koku duyusu: Burnunuz son zamanlarda çok keskin ise (kapıdan giren arkadaşınıza öğle yemeğinde ne yediğini söyleyebilirsiniz) pencerelerinizi açın. Ve yakınınıza bir limon parçası bulundurun ve bulantıya neden olacak bir koku hissettiğinizde bunu koklayın – narenciye bulantıyı yatıştırabilir.

Artan vajinal akıntılar: Bedeninizin mukozalarını uyaran artan östrojen seviyesi sayesinde hamileliğiniz sırasında fazla akıntılar tamamen normaldir. Astarlı külot giyerek kuru kalın.

Ara sıra baş ağrıları: Gün boyunca düzenli yemek yediğinizden emin olunuz – öğünleri atlamak düşük kan şekerine neden olur ve bu da baş ağrılarını tetikler. Ayrıca, hamilelik sırasında asetaminofen alınması genellikle sorun teşkil etmez (ama ilk önce doktorunuzun onayını alınız).