hamile gebeBebeğiniz bu hafta (artık yaklaşık 5 cm boyunda) bu hafta oldukça meşgul, saç kökleri, tırnaklar ve (kız ise) yumurtalıkları oluşturmaktadır. Vücudunun önünde elleri ve ayakları, neredeyse nihai şeklindeki kulakları, minnacık burun ucundaki açık geniz yolları, ağızda bir dil ve damak ve görünür meme uçları ile artık farklı bir insan özelliklerine sahiptir. Başka ne onu insana benzer yapmaktadır? Bu eller ve ayaklar ayrık parmaklara sahiptir (yani kurbağa benzeri perdeli eller ve ayaklara elveda). Oley!

Hamileliğinizin 11. Haftasında Bedeniniz

Aç mısınız? İyi – bu sabah bulantılarınızın hafiflediğinin ve bedeninizi… ve bebeğinizi beslemede size yardımcı olmak için iştahınızın yerine geldiğinin bir işaretidir. Lakin iki kişi için yediğinizi ileri sürerek aşırıya kaçmayın: Hamilelik sırasındaki yiyeceklerden en besleyici olanları seçerek ve yararsızları minimize ederek verimli yiyecekler yemeye çabalayın. Daha akıllı küçük öğün taktikleri: Hızlı yemek yerine yavaş yavaş yiyerek ve fasulye, kızarmış yiyecekler, gazlı içecekler ve tatlılar gibi bilinen gaz kaynaklarından uzak durarak şişkinlik ve gazı (sindirimi yavaşlatan projestoren ve büyüyen rahminizin neden olduğu) azaltın.
Hamileliğinizin

Bu günlerde iki favori pozisyonunuz oturmak ve uzanmak mı? Hamilelik yorgunluğu normaldir. Bunun nedeni, 7/24 iş başında olan bir bebek yapma fabrikası çalıştırıyorsunuz (ve tek çalışan siz olduğunuzdan, her zaman iş başında olmanız gerekmektedir), bu da hamile bedeninizi, hamile olmayan bedene göre dinlenme halinde bile daha çok çalıştırmaktadır. Ve sonraki birkaç hafta boyunca, bebeğin yanı sıra plasenta da üretilecektir; doğuma kadar bebeğin yaşam destek sistemi olarak görev görecek müthiş bir şekilde karmaşık kontrol mekanizmasıdır. Sonuç? Yorgun ve aşırı çalışmış hissedeceksiniz, zor bir şey yapmamış olmanıza rağmen. Enerjiniz, plasentanız hazır ve çalışıyor olduğunda toparlanmalı ve sisteminiz (yapabildiğinin en iyisi kadar) hamileliğin hormon değişikliklerine adapte olur – muhtemelen ikinci üç ayın başlarında. Bu arada, kompleks karbonhidratlar ve proteinlerden oluşan (peynir ve krakerler; kuru yemişler ve kuru meyveler) atıştırmalıkları sık sık yiyerek kan şekeri seviyesini yukarıda tutun, biraz egzersiz yapın (size gerçekten bir enerji artışı sağlayacak) ve her şeyden önce bedeninizi dinleyin. Molayı istiyorsa, mola verin.