Gebelikte-dikkat-edilmesi-gerekenlerSık idrar yapma: neredeyse her zaman işeme ihtiyacı hissinden dolayı hCG hamilelik hormonunu (leğen kemiği bölgesi ve böbreklere giden kan akışını arttıran) suçlayın. Siz ve bebeğinizin susuz kalmaması gerektiğinden sıvı alımınızı kesmeye girişmeyin – bunun yerine kafeinli içecekleri azaltın (sadece işeme ihtiyacınızı arttırmaktadır).

Artan meme hassaslığı ve değişiklikler: Büyüyen göğüsleriniz, eşinizi tahrik edebilir, ancak ağrılı memeleriniz sizin için bir keyif kaçırıcıdır. Eşinizi son derece hassas göğüslerinizden dolayı uyarın böylece sevişmeyi veya hatta sıkı sarılmaları neden tercih etmediğinizi bilecektir.

Bulantı ve kusma: Hala “sabah bulantısını” hissediyor musunuz – sabah, öğle ve gece? Ümitsizliğe kapılmayın çünkü bahis oranları yüksek: sadece bir veya iki hafta daha bulantı hissini yaşayacaksınız – birçok anne adayı 12 ila 14 hafta arasında bulantılardan kurtulmaktadır.

Aşırı salyalar: Uzmanların, bu semptoma neyin neden olduğundan tam olarak emin olmasa da, en iyi açıklama şu belalı hamilelik hormonlarıdır. Dişlerinizi daha sık fırçalayarak ağzınızı kuru ve nane ferahlığında tutun.

Aşermek ve yiyeceklerden iğrenmek: Favori yiyeceğinizin kokusuna hala burun mu kıvırıyorsunuz – veya gerçekte bir vejetaryen olmanıza rağmen canınız et mi çekiyor? İyi haberler ise bu garip yiyecek tercihleri dördüncü ayınız itibariyle azalmalıdır.

Şişkinlik: Rahminiz henüz 5 santim boyunda iken, göbeğinizi nasıl bu kadar şişkin hissedebilirsiniz? Sisteminizdeki projesteron, mide-bağırsak yolunuzun gevşemesine neden olmuştur bu da sindirimi yavaşlatır ve size şişkinlik hissi verir.