Uzman Görüşü:
Bu haftada göğüslerde hassasiyet geçmiş olsa da özellikle sabah saatlerinde olan bulantılar devam etmektedir. Sabah yataktan kalkmadan ve gün içinde bulantı hissedildiğinde tuzlu kuru krakerlerin yenilmesi bu şikayetin azalmasına yardımcı olabilir. Ciddi kusmalar olmadıkça doktorunuz tarafından bulantı önleyici ilaç kullanımı önerilmeyecektir. Ayrıca artan gebelik hormonları nedeni ile biraz alıngan ve huzursuz olabilirsiniz. Doktorunuzun vermiş olduğu folik asit dışında ek bir ilaca ihtiyaç yoktur.
Halsizlik, yorhunluk şikayetlerinde genelde artış vardır. Hamileliğin ilk üç ayı bebeğinizin en hızlı şekilde büyüdüğü, hücre sayısını en hızlı artırdığı dönemdir. Bu gelişimi sağlayabilmek için sizin tüm kaynaklarınızı kullanmaktadır. Bu nedenle çok uyuma, etrafa ilgisizlik gibi şikayetler de genellikle görülür. Kendinizi çok hareket etmek için zorlamamalısınız, gün içinde küçük kısa şekerlemelerle enerji toplayabilirsiniz. Bu yaşananların doğal olduğunu ve zamanla yok olacağını bilmelisiniz.
Bu hafta içerisinde embriyonun boyu 8-9 mm boyutlara ulaşmıştır. Kol ve bacak tomurcukları gelişmeye devam etmektedir. Ancak parmaklar daha şekillenmemiştir. Sindirim sistemini oluşturacak hücreler karaciğer, mide ve pankreası geliştirmek üzere farklılaşmaya başlar. Yüz ve boynu oluşturacak kıvrımlar daha belirgin hale gelmiştir.

Aşerme nedir?
Bu haftada hissedilmeye başlanan gebeliğe en özgü yakınma aşermedir. Hamilelerin üçte ikisinde aşerme gözlenebilir. Aşermenin net nedeni bilinmese de koku ve tat alımında olan değişim sonucu olabileceği düşünülmektedir. Çok farklı yiyeceklere karşı olabilir.