Anne bedeninde mucize bir yolculuk yaşayan bebek 10. Hafta da kemik ve kıkırdakları oluşturmak için çaba harcamakta…

Mucize yolculuğa devam eden bebek bu hafta itibari ile yaklaşık olarak 2.5 cm kadardır. Gelişim sürecinin en kritik dönemi neredeyse tamamlandı. Bebeğin uzuvları ve dokuları hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Bu dönemde sıvı yutabiliyor ve fonksiyonel olarak hayati organları çalışıyor. Bu süreç hamilelik sonlanana kadar devam edecektir. Bebek kolunu bacağını artık kıvırabiliyor. Alın bölgesinde gelişmekte olan beyin nedeni ile bir şişlik oluşmuştur. Anlıda oldukça geniştir. Neredeyse bedenin yarısını oluşturmaktadır.

O minicik ağzının içinde diş etlerinin alt kısmında minik dişler oluşmaya başlamıştır. Mide ve böbreği hızlı bir şekilde hareketlenmeye devam ediyor. Bebeğin cinsiyeti şayet erkek ise testislerinde testosteron üretimi başlamıştır. Bebek artık kol ve bacaklarını kıvırabilmekte ve tırnak yapısı oluşmaktadır. 10. Haftada bebeğin cildi şeffaftır ancak tüyler cildi tamamen kaplamaya başlamıştır. Bebek bu hafta yutma fonksiyonunu yapabilmektedir. İçinde bulunduğu amniyotik sıvı yutabilir. Yutma işlemi doğumdan sonraki sürece hazırlıktır. Amniyotik sıvının yutulması aynı zamanda sindirim ve solunum sisteminin gelişmesinde yararlı olmaktadır.

10. HAFTADA ANNEDE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

Artık gideceğiniz doktor kontrolünde minik bebeğinizin kalp atışlarını rahatlıkla duyacaksınız. Bebeğin ilk kalp atışını duymak unutulmaz bir anı olarak benliğinizde kalacaktır.

Hamile kıyafeti giymek için artık hazır olabilirsiniz. Önceki giysilerinizin içine artık giremeyebilirsiniz. Bu dönemlerde başlanılan fiziksel aktiviteler gebelik sürecinde ve doğum anında oldukça fayda sağlayacaktır. Aktivite olarak yüzme ve yürüyüş son derece yararlı olacaktır. Uygulanan aktiviteler ile kendinizi rahat ve mutlu hissedeceksiniz. Yapılan aktiviteler doğum sonrasında aldığınız kilolardan kolaylıkla kurtulmanıza da yararlı olacaktır.