hamilelikte iyot eksikliğiHamilelikle birlikte değişen vücut tipinizden dolayı kendinizi kötü hissediyor olabilirsiniz ama hamilelik, bir bebeğe kavuşmanın yanı sıra başka güzel sonuçlar da katıyor hayatınıza.

İşte hamileliği sevmenizi sağlayacak 6 geçerli neden…

Hamilelikte seks
Hamileyken seks yapılmaz diyenlere aldırmayın. Hamilelikte seks, normalde olduğundan daha zevkli bile sayılabilir. Çünkü hamileliğin ikinci üç aylık döneminde pelvik bölgesine kan akışı arttığından sevişme esnasında hassasiyetiniz çoğalır ve dolayısıyla daha büyük orgazmlar yaşayabilirsiniz. Hamilelik hormonlarının yanı sıra androjenler (kız ve erkek fetusların ikisi tarafından da üretilen erkeklik hormonları) libidoyu artırdığından daha arzulu seks hayatı yaşayabilirsiniz.

Adet dönemi yok
Hamilelik boyunca hiç adet kanamanız olmuyor. Dolayısıyla adet sancısı da çekmiyorsunuz. Ayrıca hamilelik ve doğum sonrasında yeniden başlayacak adet döneminizde daha az adet sancısı çekmeniz de olası. Bu ağrı azalması ya da kesilmesi durumu iyi bir gelişme olarak bilinirken, böyle bir şeyin neden gerçekleştiği tam olarak bilinmiyor. Bir teoriye göre doğum, rahimdeki prostaglandin reseptörünün etkisini ortadan kaldırıyor. Prostaglandin hormonlarının, doğum esnasında rahmi yönlendirmek gibi çeşitli görevleri var. Bu hormonların aynı zamanda adet sancılarında da rol oynadığı biliniyor. Yani, daha az ağrı reseptörü, size daha az adet sancısı olarak geri dönüyor.

Doğum kontrole gerek yok
Zaten hamilesiniz. Herhangi bir endişe taşımadan seks yapabilmek ne güzel! Acaba yanlış bir tarihte mi seks yaptım, adet kanamam gecikti mi derdi olmadan sevişmek, hamileliğin en güzel taraflarından.