5 haftalık gebelik1. HAFTA
Herkesin döllenme günü bilenemeyeceği için hamileliğin başlangıcı, kadının son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir. Anne adayında yumurta hücresi gelişimi yumurtalık içinde ?folikül? adı verilen kesecik içinde devam eder. Bu arada rahim iç zarı da ileride gelecek olan cenine yatak oluşturabilmek için kalınlaşmaya başlar. Anne adayının kanında kadınlık hormonu (östrojen) hızla yükselir ve bebeği besleyecek rahim içi (endometrium) tabakası, hızla kalınlaşmaya başlar.

2. HAFTA
2. haftaya gelindiğinde artık yumurta hücresi (ovum) olgunlaşmıştır ve döllenmeye hazırdır. Kesecik ortalama 19-23 mm çivarında çatlar ve ovum kanallara geçip, rahime doğru yolculuğa başlar. Bazen anne adayları bu dönemde kasıklarda bir gün kadar süren ağrı hissedebilirler ve birkaç damlalık lekelenme tarzında vajinal kanamalar görülebilir. Kanda östojen hormonu çok yükselir. Bu hormon etkisiyle rahim içi tabakası iyice kalınlaşır ve sperm geçirgenliğinin artırılması için rahim ağzındaki sümüksü akıntı artar. Bu da vajinal ıslaklığa sebep olur. Bu haftanın sonunda yumurtlama oluşur.

3. HAFTA
2 haftalık süreç bitip 3. haftaya gelindiğinde, rahim kanalının içinde erkek tohum hücresi (sperm) ile buluşan ovum, döllenmiş ve bölünerek çoğalmaya başlamıştır. Bu hafta sonunda, 32-64 hücre safhasında iken, rahime ulaşıp rahim iç zarı içine yuvalanır ve çoğalmasına burada da devam eder. Döllenmiş yumurtaya “zigot” adı verilir ve 2’nin katları şeklinde hücreler hızla bölünmeye ve yeni canlıyı oluşturmaya başlar. “Embriyo” adı verilen bu hücre kümesi her türlü dokuya yönlendirilebilen kök hücrelerden oluşur ve ?zona pellusida? zarıyla çevrelenir. Bu dönemde henüz anne ile kan teması olmadığı gibi, yerleşme de olmamıştır. Yumurtlamadan sonra, kanda östrojenin yanında yumurtlama hormonu da denilen progesteron hormonu yapılmaya başlar.