hamilelik

gebeliğin 8.haftasında annedeki değişiklikler hamilelikte 8. hafta annedeki değişiklikler hafta hafta gebelikte annedeki değişiklikler 8haftalık bebeğin agırlık ve cm 8 haftalık bebeğin ağırlık boyu kilosu 8 haftalık gebelikte bebek gelişimi


8 haftalık gebelik ay hesabına vurulduğunda 1 buçuk aylık yapar. Çok daha geniş bilgiye GEBELİKTE 8. HAFTA sayfamızda bulabilir, hafta hafta gebelik hesaplaması yapabilirsiniz.

Bebeğiniz
Bu hafta bebeğiniz 14-20 mm. arasında. Bu da yaklaşık olarak bir böğürtlene denk geliyor. Bir gün küçük böğürtlenizin gerçek bir bebeğe dönüşeceğine inanmak zor! Bu haftaya kadar bebeğinizin küçük bir kuyruğu vardı ama artık kaybolmaya başladı. Artık göz kapağı, gözlerini kaplamaktadır. Bebeğinizin burnunun şekli şimdiden belli olmaya başlar. Kolları ve bacakları uzamaya başlarken, el ve ayak parmakları hala perdelidir. Dirsekleri birbirinden ayrılmıştır bu da kendi göğsünü kavramasına yarar. Organlar yıldırım hızıyla gelişmektedir. Küçüğünüz akciğeri olgunlaşmaktadır.

Bebeğinizin boğazından akciğerine olan tüp dallara ayrılmaya başlamıştır ama yakın bi zamana kadar tamamlanmayacaktır. Beyin de bu hafta gelişmektedir, sinirler birbirleriyle bağlanmaya başlar ve hayatla iletişimin temmelleri atılır. Henüz göz kırpmaya bile vaktiniz olsa da, bebeğiniz on parmağı, cildi ve vücut uzuvlarıyla minyatür bir insana benzemektedir.