Bebeğiniz

Hamilelik hormonlarının verdiği rahatsızlıkları düşünmek yerine bebeğinize odaklanın. Bu hafta bebeğiniz 10cm ve 70 gr büyük bir armut büyüklüğünde. Kulakları kafasının iki yanında yer aldı ve gözleri yüzünün ön tarafına yerleşiyor. Bununla da kalmıyor el ve ayak parmaklarını oynatabiliyor, rahim dışındaki hayata uyum sağlamak için nefes hareketleri yapıyor.

Şu anda burnu ve üst solunum yolunda amniyotik sıvıyı hareket ettiriyor; bu da ciğerlerindeki ilkel hava keseciklerinin gelişmesine yardımcı oluyor. Bacakları kollarından daha hızlı uzuyor, kol ve bacak eklemlerini oynatabiliyor. Göz kapakları hala kapalı da olsa, ışığı hissedebiliyor. Eğer karnınıza bir ışık yansıtsanız bebeğiniz bu ışığı hisseder. Eğer bu hafta ultrasona girerseniz çocuğunuzun cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Ama bebeğinizin pozisyonundan dolayı cinsiyetini öğrenemezseniz de hayal kırıklığına uğramayın.

Rahminizin içini görebilseydiniz bebeğinizin transparan cildinden mavi damarları farkederdiniz.
Bu haftada bebeğiniz kıl üretiyor, doğuma bir kaç hafta kala ise saçları oluşacak. Bebeğinizin kemikleri ise bu hafta itibariyle sertleşmekte. Zamanını daha çok nefes almaya çalışarak ve parmağını emerek geçiriyor.

Annedeki Değişiklikler

Gebelik hormonları vücudunuzu zorluyor özellikle diş sağlığınızı, iltihaplanmalara neden oluyor ve onları plak ve plaklara karşı daha duyarlı yapıyor. Daha öncelerde çok sağlıklı olan dişetleriniz artık çk daha hassas ve kanamaya hazır olabilir. Bununla birlikte kronik burun tıkanıklığı ve hatta burun kanamaları bile yaşıyor olabilirsiniz.