hamile gebe

14. haftada annedeki değişiklikler, 14.haftada annedeki değişiklikler, gebelikte 14.haftada annedeki değişiklikler, 14 haftalık gebelik annedeki değişiklikler, 14.haftada annede olan değişiklikler, 14 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler uzman tv, 14 haftalık gebelikde annedeki değişiklikler, 14 haftalık gebelik annede değişiklik


Bebeğiniz

Artık bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor ve plesantadan direk besinleri alıyor. Plesanta yokken beslenmeyi sağlayan vitellüs kesesi tamamen kaybomuş durumda. Günler geçtikçe bebeğinizin vücudu daha orantılı olmaya başlıyor. Bu haftada bebeğin kulakları kafasının yanlarına doğru gidiyor, gözleri de birbirine yaklaşmaya başlıyor. Kaşları da çıkmaya başlıyor. Çok yakında ayırt edilebilir bir yüzü olacak.

Bu haftanın büyük gelişmesi: Bebeğiniz artık gözlerini kısabiliyor, kaşlarını çatabiliyor,yüzünü buruşturabiliyor, işiyor ve muhtemelen parmağını emiyor! Beyni hızla geliştiği için artık bunları yapabiliyor. Artık böbrekleri idrar üretiyor ve kendisini saran amniyotik sıvıdan kurtuluyor! Eğer ultrasona girerseniz, parmağını emdiğini farkedebilirsiniz.

Bir diğer gelişme:bebeğiniz uzuyor! Artık tam 42 gram ve 9 cm,bir limon formatında. Vücudu kafasından daha hızlı gelişmekte. Boynu uzamakta ve kolları da artık orantılı bir durumda. Karaciğeri safra üretmekte, dalağı da kırmızı kan hücresi üretmekte. Ayakları çok küçük olduğu için, tekme atmasına rağmen bunu hissedemezsiniz.

Her hareketinde artık eskisi gibi anlamsızca ellerini kollarını oynatmıyor. Bu haftaki diğer gelişimler arasında kendi çatısını oluşturması ve bağırsak aktivileri var (ağzının içinde). Bağırsakları artık mekonyum üretmeye başlar. Aynı zamanda onu sıcak tutacak saç oluşmaya başlıyor buna lanugo deniyor. Korkmayın, doğum sonrasında bu saçlar dökülecek bebeğiniz ileriki aylarda yağ depolamaya başlayacak ve bebeğinizi sıcak tutacaktır.

Annedeki Değişiklikler

İkinci 3 aylık döneme hoşgeldiniz! Enerjiniz geri dönmüş durumda, göğüsleriniz daha az hassas ve mide bulantınız tamamen kaybolmuş olabilir. Artık karnınızın biraz çıkmış olması, hamile olduğunuzun net bir kanıtı! Plan yapmak, hayal kurmak ve keyfini çıkarmak için biraz zaman ayırın. Bebeğiniz ve kendiniz için endişelenmeniz normal ama iyi düşünmeye çalışın.