hamilelik şikayetleri

hamilelikte 12.hafta annedeki değişiklikler


Bu haftanın en dramatik gelişmesi: refleksler. Bebeğinizin parmakları açılıp kapanmaya başlıyor. Ayak parmakları kıvrılacak, göz kasları çalışacak,ağzı hareketler yapacak. Aslında karnınızı dürtseniz, bebeğiniz size karşılık verir. Ama siz bunu hissetmezsiniz. Bağırsakları, göbek kordonunun içinde hızla büyüdü şimdi karın boşluğunda hareketlilik başlar ve böbrekler idrar dışkılamaya başlayacaktır.

Bütün sistemi tamamlandı ama olgunlaşması için biraz daha vakti var. Fetal sindirim sistemi yemek yerken ihtiyacı olacak kasılma alıştırmalarını yapmaya başladı. Kemik iliği beyaz kan hücreleri yapımıyla meşgul bunlara güvenli yerinden çıktığında bakterilerle savsaşmasına yardımcı olacaktır. Hipofiz bezi ileride kendi bebeklerini yapabilmesi için hormon üretimine başladı. Beyni hormonlar üretmekte ve sinir hücreleri büyük bir hızla büyüyor,beyin sinopsları da oluşmakta bu da bebeğinizin artık bazı acıları hissedebileceği anlamına gelir.

Bebeğin böbrekleri de idrar üretecek kadar gelişti. Kalp atışları çok hızlı. Ortalama bir dakika da 167 kere kalbi atıyor. Bu bir yetişkinin kalp atışının iki karı. İkinci üç aylık dönemde kalp atışları yavaşlamaya başlayacak.

Göbek bağı 12. haftada tamamen oluşmuş durumda ama hamileliğin devamıyla beraber uzamaya devam edecek. Göbek bağı hamilelikte en önemli rollerden birine sahiptir. Oksijen ve besin maddeleri plesantayla taşınmaktadır.

Annedeki Değişiklikler

Bebeğiniz hakkındaki bütün bu değişiklikler çok cazip gelebilir fakat siz başka bir hamilelik belirtisiyle uğraşıyorsunuz: baş dönmesi. Çoğu kadın gebelik sırasında progesteronun neden olduğu bebeğinize kan gidebilmesi için kan damarlarını gevşetmesinden dolayı bunu yaşar. Beyninize ve vücudunuza olan kan akışındaki düşüş aynı zamanda kan şekeri seviyenizide düşürür. Dengenizi sağlamak için düzenli beslenin, gerektiğinde dinlenin ve ayağa yavaş kalkın.